preskoči na sadržaj

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač

 > Naslovnica

Dan sigurnijeg interneta 2023.

Autor: Maja Milinković, 12. 2. 2023.

 

I ove smo školske godine sudjelovali u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta. Cilj sudjelovanja bio nam je poticanje i promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među mladima i djecom. 

Na koji smo ga način i kroz koje aktivnosti obilježili pogledajte u nastavku.

 

 

"Svake godine 2. dana u 2. tjednu 2. mjeseca obilježava se Dan sigurnijeg interneta. U duhu slogana „Zajedno za bolji Internet“, naša se škola priključila projektu u organizaciji Centra za sigurniji Internet. Učiteljice informatike vodile su svoje učenike osmih razreda kroz organiziranu radionicu „Koliko je tanka granica između zabave i opasnosti“ kroz koju su učenici mogli spoznati štetne posljedice online izazova te prakticirati savjete za primjereno reagiranje na online izazove.

Posebnu aktivnost provodile su s učenicima 8.b razreda OŠ Hinka Juhna Podgorač i učenicima 3.b razreda OŠ Cvjetno. Naime, ove godine smo se odlučili za suradnju dviju udaljenih škola kroz projekt "Veliki uče male". Projekt "Veliki uče male" jedna je od aktivnosti  preventivnog projekta "Od mene za tebe, od nas za vas"  kojemu su neki od cijeva prepoznati i izbjeći elektroničko nasilje te u susretu s njim reagirati na odgovarajući način, promicati sigurniju i odgovorniju uporabu online tehnologije i mobilnih uređaja. 

Dana 3. veljače 2023. pod trećim su se satom upoznali učenici 8.b i 3.b razreda putem video poziva u MS Teams-u. Velikim učenicima video poziv nije bio stran, ali za trećaše je ovo bilo prvotno iskustvo pa su već pod odmorom spremno čekali poziv učiteljice Maje M. i njenih učenika. Veliki su za male pripremili prezentaciju kojom su ih podsjetili na opasnosti koje se mogu dogoditi na internetu. Upoznali su ih s pojmom cyberbulling, kako ga prepoznati, koje su njegove posljedice i sl. Također su nabrojali načine sprječavanja opasnosti i nasilja na internetu te savjete za sprječavanje istoga. Na kraju izlaganja svi učenici su istovremeno provjerili svoje znanje kroz Kahoot! Kviz koji im je pripremila učiteljica Maja B. Zanimljivo je bilo gledati poredak natjecatelja koji se mijenjao nakon svakog pitanja, ali i nestrpljenje za sljedećim. Na kraju video poziva, učiteljica Maja M. je učenicima 8.b podijelila zahvalnice koje su izrađivali učenici 3.b, a učiteljica Maja B. podijelila je diplome trećašima koje su izradili osmaši. Kao uspomenu na zajedničku suradnju kreirali smo eKnjizi, sa aktivnostima koje smo provodili, koju možete pogledati na sljedećoj poveznici. Knjiga se sastoji od detalja (avatare, logo projekta, oblake riječi, prezentacije, diplome i zahvalnice,…) izrađenim u raznim aplikacijama. Učenici su upoznali programe poput Avatarmaker, Bitmoji, Canva, Bookcreator, Padlet, Scratch. Nakon provedenog projekta, i naši veliki i naši mali postali su korak bliže ka odgovornom korisniku interneta. Zadovoljstvo koje su učenici pokazali nas motivira da i sljedeće godine Dan sigurnijeg interneta obilježimo kroz zajedničku suradnju i nesvakidašnji oblik učenja poput ovog."

Učiteljice Maje Benak i Milinković, MŠ

  

 

„Ove godine smo Dan sigurnijeg interneta odlučile provesti provodeći radionicu Centra za sigurniji Internet. Cilj radionice je bio razviti osobnu odgovornost naših petaša pri susretu s online izazovima. Razgovarali smo o pitanjima tipa: Kakvo je vaše iskustvo s online izazovima općenito? Jeste li se ikada osobno okušali u istima? Smatrate li da online izazovi mogu biti korisni? Zašto? i sl. te smo zajednički prošli kroz savjete Centra za sigurniji Internet kako reagirati na online izazove. U sklopu navedene radionice odigrali su i društvenu igru „Uspješno svladaj polja sva, sigurnosti na Internetu reci DA!“ koja je probudila njihov natjecateljski duh ali i ih potaknula na razmišljanje o savjetima koje smo prethodno prošli. Na kraju su najuspješnijima, unutar svojih grupa, bile podijeljene zaslužene pohvalnice. "

Učiteljice Jelena Baričević Momčilović

i Maja Milinković, MŠ

 

„Učenici 6. a, 6. b, 7. a i 7. b u svojim su virtualnim učionicama na Teamsu dobili zadatak izraditi šaljivi meme na temu škola. Što je meme? Meme je kombinacija slike i teksta kojom se želi prikazati neka aktualna tema, običaji, događaji i sl. Meme-ovi su često šaljivi, ali mogu biti i uvrjedljivog sadržaja.

Naši su učenici izradili mnogo šaljivih meme-ova na hrvatskom, njemačkom i engleskom jeziku. Kroz kreiranje meme-a učenici su vodili računa o sadržaju bez vrijeđanja. Sve meme-ove smjestili smo u Wakelet kolekciju u kojoj osim učeničkih, možete naći meme-ove naših učiteljica stranih jezika.

Na sam Dan sigurnijeg interneta, 7. veljače 2023. na nastavi smo komentirali meme-ove i zaigrali Online kviz povodom Dana sigurnijeg interneta koji je za učenike cijele Hrvatske pripremio Centar za sigurniji Internet uz mnogobrojne sponzore. Učenici su se poprilično namučili kako bi kviz riješili min. 80% točno jer je to bio uvjet za dobivanje koda s kojim sudjeluju u nagradnoj igri. Trud se isplatio kao i prikupljanje kodova jer su čak dva naša učenika osvojili nagrade: Vladimir je osvojio bežične slušalice, a Luka mobitel.

Učenici 4. razreda izradili su avatare i predstavili se na njemačkom jeziku. Na ovaj način smo povezali nastavno gradivo i web alate. Avatar zamjenjuje fotografiju učenika i na taj način štiti osobne podatke od dijeljenja na internetu.“

Učiteljica Tajana Tomoković, MŠ

 

"Učenici 1. razreda MŠ ove su godine obilježili Dan sigurnijeg interneta sudjelujući u brojnim aktivnostima s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja. Učenici su se upoznali s prednostima i nedostatcima interneta. Razgovarali smo o prihvatljivim i neprihvatljivim ponašanjima na internetu. Učenici su olujom ideja zapisali što ih sve podsjeća na internet (sigurnost, zabava, igrice, pjesme, prijatelji ...). Podsjetili smo se svega naučenoga na nastavi informatike – pravila ponašanja na internetu te sam učenicima podijelila 5 savjeta za sigurno korištenje internetom koja je osmislio i pripremio Centar za sigurniji internet. Pogledali smo i poslušli slikovnicu “Sigurni s Neticom” te razgovarali o njoj. Usporedili smo Neticu i njezine prijatelje s nama i našim prijateljima te zaključili da smo vrlo slični. Prijateljica Netica na zanimljiv i djeci blizak način, predstavila je učenicima pravila kojih bi se trebali pridržavati.  Iako tijekom godine često govorimo o sigurnosti na internetu, danas smo ponovili sve što do sada znamo, ali i naučili neka nova pravila."

Učiteljica Suzana Hardi, MŠ

 

„Dan sigurnijeg interneta obilježili su 7. i 8. veljače učenici 1.-4. razreda matične škole sa svojom učiteljicom informatike Anom Nenadić. Učiteljica je izradila  prezentaciju koje je sadržavala osnovne informacije o obilježavanju ovog posebnog dana, uključujući ciljeve, slogan i savjete vezane za sigurnost na internetu. Potom su učenici rješavajući kviz pokazali kako je njihovo znanje na visokoj razini. Razgovarali smo o njihovima osobnim iskustvima vezanima za sigurnost na internetu. Za kraj smo poštujući slogan „Zajedno za bolji internet“ izradili stablo sigurnosti u čijim krošnjama i listovima je svaki učenik napisao po jedan savjet vezan za sigurnost na internetu.“

Učiteljica Ana Nenadić, MŠ

          

 

„Ovo je već treća godina u kojoj su učenici Područne škole Poganovci nizom aktivnosti obilježili Dan sigurnijeg interneta u duhu slogana „Zajedno za bolji internet“. Učenici su sudjelovali u radionici Naše online vrijeme koju su započeli debatom o online igricama, vremenu provedenom igrajući igrice, kupovini online igrica… Nakon debate su u skupinama izrađivali plakate na kojima su trebali prikazati zamišljenog internetskog junaka i njegovih pet pravila za povećanje sigurnosti na internetu tijekom igranja igrica i korištenja društvenih mreža. Sve naučeno o sigurnosti na internetu još jednom smo ponovili kroz gledanje kratkog animiranog filma Sigurnost na internetu te kroz igranje dinamične društvene igre. Na samome kraju radionice učenici su ispunili evaluacijske listiće i rješavali online kviz. Iz evaluacijskih listića i odgovora na pitanja kviza vidljivo je da su učenici svjesni važnosti sigurnog korištenja interneta, ali i da znaju da se u određenim uznemirujućim situacijama na internetu imaju kome obratiti.“

Učiteljice Ana Slačanac i Goranka Sarka,

PŠ Poganovci

 

"Kao i svake godine i ove godine uključili smo se u obilježavanje Dana sigurnijeg interneta. Sve češća upotreba digitalne tehnologije u svakodnevnom životu zahtijeva i određene digitalne kompetencije. Kako bi se istovremeno znali zaštititi od mogućih neželjenih posljedica nepravilnim ponašanjem i upotrebom modernih digitalnih sredstava, posebno kod učenika mlađe dobi, potreban je kontinuiran rad na osvješćivanju pravilnog ponašanja i poštivanja pravila pri upotrebi istih. Zato je Dan sigurnijeg interneta izuzetno bitan za utvrđivanje znanja o upotrebi digitalne tehnologije. Učenici velik dio obrazovnih sadržaja vezanih uz digitalne kompetencije obrađuju na nastavi informatike, a primjenjuju u svim ostalim nastavnim predmetima. Tako su i danas pokazali veliko znanje o pravilima ponašanja u radu s internetom. Na početku smo svi zajedno ponovili što znamo o tome na način da su učenici nakon pogledane prezentacije o sigurnosti na internetu usmeno odgovarali na pitanja. Podijelili smo se u dvije skupine s zadatkom da izradimo plakat kojim želimo osvijestiti i podsjetiti učenike o važnosti poštivanja pravila ponašanja pri korištenju društvenim mreža i različitih obrazovnih platformi. Zadatak je bio i osmisliti internetski lik koji predstavlja 5 pravila ispravnog ponašanja na društvenim mrežama. Učenici su vrlo savjesno, puni ideja, krenuli na odrađivanje zadatka. U prvoj skupini glavni lik je internetski Super junak, dok je druga skupina odabrala astronauta na Mjesecu. Na kraju sata obje skupine prezentirale su svoj rad te pokazale zavidno znanje o sigurnosti na internetu. Zadovoljstvo satom i aktivnostima ocijenili su na evaluacijskom listiću."

Učiteljica Silvana Šarić, PŠ Razbojište

 

 

"Dan sigurnijeg interneta i ove školske godine učenici 2. razreda PŠ Budimci sa svojom učiteljicom Patricijom obilježili su uključivanjem u zajedničke aktivnosti Centra za sigurniji Internet za sve učenike razredne nastave diljem naše domovine. U razredu smo proveli jednu od ponuđenih radionica za učenike nižih razreda osnovne škole pod nazivom: Naše online vrijeme (Igrice, kupovina, društvene mreže). Cilj radionice bio je ispitati koje igrice i društvene mreže, na koji način i u kojoj mjeri koriste djeca i mladi (u našem primjeru učenici 2. razreda). Također radionica je imala za cilj podučiti sudionike (drugašiće) kako zaštiti osobne podatke tijekom igranja i komuniciranja u igricama i na društvenim mrežama. I na koncu širiti znanje o sigurnosti na internetu u školskoj zajednici.

Očekivani ishodi radionice:

• Učenici će moći svojim riječima objasniti štetne posljedice igranja igrica, online kupovanja bez roditeljske dozvole, sudjelovanju na gaming društvenim mrežama.

• Učenici će moći prakticirati savjete za primjereno reagiranje na online teškoće na koje naiđu prilikom igranja igrica.

Kroz aktivni razgovor i oluju ideja ostvarili smo uvodnu aktivnost radionice u kojoj je učiteljica postavila nekoliko pitanja za promišljanje i na posljetku za zajedničku raspravu (primjerice Koju igricu najčešće igrate? Koliko vremena provodite igrajući online igrice? Itd.

Uslijedio je središnji i najzanimljiviji dio radionice u kojem su učenici imali za zadatak na hamer papiru osmisliti plakat vezan za današnju temu. Svaki je član tima drugašića imao drugačiji zadatak- neki su osmislili internetskog junaka koji nas je zatim na plakatu poučio pravilima tj. dao nam svima savjete  kako mogu povećati svoju sigurnost na Internetu tijekom igranja igrica i komuniciranja s drugima tijekom igranja ili korištenja društvenih mreža. 

Tako je naš junak Sović drugašić na plakatu rekao nam svima sljedeće:

  1. Nemoj igrati igrice koje nisu za tvoje godine!
  2. Nemoj kliknuti na reklame koje se pojave usred igrice jer su one mamac za trošenje novaca naših roditelja (ako te namame da nešto usput kupiš).
  3. Pazi koje internetske stranice otvaraš, daj budi oprezan!
  4. Nikada ne otkrivaj svoje lozinke strancima!
  5. Pazi! Na Internetu ima puno lažnih nagradnih igara! Nemoj kliknuti na svaku nagradnu igru!

Kao završetak ove uzbudljive avanture u svijetu Interneta porazgovarali smo i proveli rekapitulaciju svega naučenog. Učenici su na samom kraju ispunili i kratki evaluacijski upitnik o zadovoljstvu provedene radionice."

Učiteljica Patricija Hercog, PŠ Budimci




Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

e-Dnevnik

Projekti

 

Sigurnost na interentu

Centar za sigurniji Internet

      

 

 

 

 

Pet za net

 

Netica

Korisni linkovi



 > Prijava

CMS za škole logo
Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr
preskoči na navigaciju