Naša mala knjižnica 2019./2020.

Autor: Tajana Tomoković, 29. 1. 2020.

Ove školske 2019./2020. u Projekt izdavačke kuće Ibis grafika , Naša mala knjižnica (dalje u tekstu NMK) uključena su 2 razreda naše škole sa svojim učiteljicama kao mentoricama u projektu. To su 1./3. razred PŠ Stipanovci (učiteljica Monika Mužar Kos) i 3. r. PŠ Budimci (učiteljica Patricija Hercog). Kao vanjski suradnik u projektu objema učiteljicama i učenicima je naša knjižničarka Josipa Vešligaj. NMK je međunarodni projekt koji je usmjeren na stalno povećanje i razvoj publike među djecom, kako bismo u budućnosti dobili publiku koja će biti spremna kritički čitati književna djela.

Ciljevi projekta su: poticanje kritičkog čitanja već od najranije dobi, promoviranje vrhunskih književnih djela hrvatskih i stranih autora koja prate ilustracije izrađene prema najvišim umjetničkim standardima, pristupačnost kvalitetnih knjiga stranih autora na hrvatskom jeziku našim čitateljima, suradnja učitelja/knjižničara, roditelja i učenika te uključivanje roditelja u školsku zajednicu. Naši učenici čitaju 6 knjiga (novih izdanja) naših hrvatskih autora te pritom aktivno sudjeluju u projektu rješavanjem kreativnih knjižica prepunih zanimljivih zadataka. Naši su učenici uredili Kutke za čitanje u svojim razredima, posjetili školsku knjižnicu u matičnoj školi, dobili elektronske iskaznice učlanivši se u istu, proveli niz radionica s našom knjižničarkom Josipom, uredili Čitateljski vlakić u razredu… Jedna od zanimljivih aktivnosti je razmjena knjižnog junaka. Učenici su pročitavši djelo autorica B. Žodan i T. Ivić, Sjeverac Dječarac i patka selica izradili svatko svoju patku selicu kao knjižnog junaka te poslali patku skupa s bilježnicom projektnim partnerima, dvjema školama koje također sudjeluju u projektu. Učenici partnerskih škola ponijet će patku svojim domovima te u bilježnicu (dnevnik) pisati što su skupa proživjeli, a potom se patke vraćaju u Budimce i Stipanovce u naše domove. Projekt traje cijelu školsku godinu i očekuje nas još mnoštvo zanimljivih nagradnih zadataka ali i događaja poput pisma iznenađenja, likovnih i literarnih natječaja te literarnog kviza s projektnim partnerima.

Učiteljice M.Mužar Kos i P. Hercog

« Ožujak 2024 »