Razmjena knjižnog junaka

Autor: Tajana Tomoković, 11. 2. 2020.

Razmjena knjižnog junaka jedna je od aktivnosti Naše male knjižnice , međunarodnog projekta izdavačke kuće Ibis grafika u kojeg su uključena dva razreda naše  škole: učenici 1./3. r. Područne škole Stipanovci sa učiteljicom Monikom Mužar Kos i  učenici 3. razreda Područne škole Budimci sa učiteljicom Patricijom Hercog. Projekt je usmjeren na stalno povećanje i razvoj publike među djecom, kako bismo u budućnosti dobili publiku koja će biti spremna kritički čitati književna djela.

Suradnica u svim projektnim aktivnostima u oba razreda je naša školska knjižničarka Josipa Vešligaj koja rado posjećuje obje područne škole te uz učiteljice rado sudjeluje u mnogobrojnim aktivnostima projekta. Glavni cilj projekta poticanje je kritičkog čitanja već od najranije dobi. Tako je jedna od aktivnosti razmjena knjižnog junaka. Nakon pročitanog djela spisateljice Branke Žodan, Sjeverac Dječarac i patka selica zadatak je svakog od dvaju razreda izraditi junaka – patku selicu u razredu, spakirati ju skupa  s bilježnicom u školu i razred kojeg su nam organizatori dodijelili. Cilj ove aktivnosti je da djeca individualno nose  lutke kući i u zajedničku bilježnicu zapisuju što su u taj dan radili, gdje su bili, s kim su se družili i sl.  Nakon te aktivnosti , junaci se vraćaju u matične škole, a učenici čitaju o njihovim dogodovštinama i tako saznaju što rade njihovi vršnjaci iz drugih mjesta, upoznaju ih , kao i njihove običaje, stvaraju nova prijateljstva.

Naši učenici su izradili svatko svoju lutku patke i poslali ju u dodijeljenu školu. Patka malih Budimčana tako je otputovala u Međimurje u OŠ Gornji Mihaljevec u 3. razred, a patka malih Stipanovčana otputovala je u knjižnicu Stibičkih  Toplica Osnovne škole Vladimira Bosnara. Oba naša razreda čekaju povratnu informaciju jesu li patke stigle u toplije krajeve.

Patricija Hercog i Monika Mužar Kos

« Ožujak 2024 »