Bodljikava knjiga u rukama trećaša

Autor: Tajana Tomoković, 25. 2. 2020.

Aktivnosti projekta Naše male knjižnice idu dalje u Budimcima. Trećašima je na redu Bodljikava knjiga- dirljiv dječji roman spisateljice Ive Dužić. Izvrsna priča o morskim ježevima Jadranskog mora , čiji se život ne razlikuje previše od života ljudi. Roman o odrastanju, prijateljstvu, ljubavi, obitelji i zaljubljivanju ispričan je na posve drugačiji i zanimljiv način.

Mojim trećašima se svidjela priča najviše zbog toga jer su se mogli poistovjetiti s nekim od likova. Roman smo čitali svakodnevno naglas u našem Kutku za čitanje prije nastave, pod školskim odmorima i poslije nastave uživajući u pustolovinama njegovih junaka. Sa velikim zanimanjem moji su učenici rješavali zadatke u knjižici s aktivnostima vezane za roman. No čitajući naišli smo na mnoštvo morskih bića Jadranskog mora o kojima smo i sami željeli saznati više te smo u goste pozvali školsku knjižničarku Josipu. Knjižničarka je u naš razred donijela enciklopedije u kojima se skrivaju upravo te zanimljivosti o svakoj od likova ovog čarobnog romana. Čitala nam je dio romana, a zatim nas je upoznala s pojmom enciklopedije i kako u njima tražimo ono što nas zanima. Učenici su jedva dočekali sami ih prolistati i saznati štogod više o morskim ježincima, zvjezdačama, glavatim želvama i školjkama, tako smo upravo povezali nastavno gradivo s prirodom i društvom, živim svijetom u Jadranskom moru…. Ubrzo nakon toga povezali smo i sat likovne kulture na kojem je nastao Moregrad, grad morskih ježeva u kojem smo oživjeli glavne junake bajke: Ježića Morskog zvanog Mor, njegovog najboljeg prijatelja Boda, gradonačelnicu kornjaču Glavatu Želvu, Ježofinu, Ježi…Nastali su i crteži svih likova, ali i lutkice koje će poslužiti u našem razrednom kazalištu. Sadržaji su se ispreplitali, aktivnosti nadovezivale jedna na drugu a moji su učenici kroz sve ovo naučili mnogo o ljepotama Jadranskog mora. Roman nas je sve  potaknuo na promišljanje o tome koliko se zapravo brinemo o našem Jadranskom moru i stanovnicima u njemu.

Patricija Hercog, učiteljica

« Ožujak 2024 »