Autor: Tajana Tomoković, 2. 3. 2020.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Razbojište, 26.2.2020.

Danas smo u školu došli svi u ružičastim majicama podržavajući Dan ružičastih majica – Nacionalni dan borbe protiv nasilja.

Željeli smo naučiti, pokazati i promaknuti znanja o vršnjačkom nasilju.

Dan smo započeli razgovorom o svim vrstama nasilja i izradom zajedničkog plakata uz naše učiteljice Jelenu B.Momčilović i Silvanu Šarić na engleskom jeziku. Zašarenili su se na plakatu isprepletani naši mali dlanovi simbolizirajući prijateljstvo, zajedništvo i nenasilje.

Izrađivali smo bookmarkere na koje smo ispisivali poruke o nenasilju promovirajući naše osjećaje i promišljanja na engleskom jeziku. A male ružičaste dresove ukrasili smo istim porukama na hrvatskom jeziku.

Poruke smo istaknuli na zidovima naše učionice koje će kako podsjetnik ukazivati da smo osviješteni i educirani kako se oduprijeti nasilju u bilo kojem obliku.

Sve naše aktivnosti prikazali smo u e-knjižici, prelistajte ju na poveznici

Učenici i učiteljice PŠ Razbojište

Silvana Šarić i Ljubica Đurić

DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Dan ružičastih majica (Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja), poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega na konstruktivan i inteligentan način riješeno je sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Tako su učenici 2. razreda i učiteljica Suzana Hardi 26. veljače 2020. godine odlučili obilježiti ovaj dan, prikazati koliko je nasilje loše te na koji ga način možemo zaustaviti.

Učenici su u znak podrške zlostavljanom dječaku obukli u školu ružičaste majice. Razgovarali smo o nasilju te načinima na koje ga možemo zaustaviti. Izradili smo plakat s porukama ispisanim na ružičastim majicama te pomoću web alata WordArt oblikovali različite oblike isunjene riječima koje poručuju “Stop nasilju”!

Učiteljica: Suzana Hardi

PŠ Budimci 3. razred