Škola na daljinu - eTwinning projekti u domovima malih Hinkovaca

Autor: Tajana Tomoković, 7. 5. 2020.

Škole u Republici Hrvatskoj zatvorene su od 16. ožujka 2020., osmi je tjedan online nastave, učenja na daljinu, pri kraju. Aktivno učenje kroz razne aktivnosti, istraživačku i projektnu nastavu provodim u svom razredu malo drugačije no do sad- u online okruženju, a učenici kao i svi ostali kod kuće u krugu obitelji obavljaju zadane projektne aktivnosti. Mnogo je projekata na eTwinning platformi u koje smo uključeni no jedan se ističe svojom posebnošću. Aktivnosti ovog projekta učenici neometano mogu provoditi sa svim članovima svoje obitelji. To je međunarodni projekt Family time.

Učenicima jednom tjedno prenosim i opisujem aktivnost koju je potrebno provesti. Oni skupa s obiteljima vrijedno rade te svoje uratke kao povratnu informaciju šalju (uz pomoć roditelja) u obliku fotografija, videouradaka ili pak prikaza u nekom od web 2.0. alata kojeg smo tijekom školske godine u školskim klupama usvojili. Malo je reći kako sam oduševljena radovima mojih trećaša Budimčana,  ali i daljnjom susretljivošću i suradnjom zaista svih članova njihovih obitelji. U projekt smo se uključili na Valentinovo (kad je projekt službeno i započeo) netom prije novonastale situacije  u našoj domovini s COVID 19. Gotovo sve aktivnosti proveli smo kod kuće. Tako smo već odradili poruke ohrabrenja #ostanidoma (#stayhome), crtali i prikazivali kako provodimo vrijeme s obitelji u doba pandemije, snimali kratke videouratke o sportskim aktivnostima u našim domovima (jer tjelesne aktivnosti od iznimne važnosti su za cjelokupno tjelesno ali i psihološko stanje svih nas posebice djece)… Iznenadio nas je i snijeg u ožujku pa smo i tu situaciju iskoristili kako smo najbolje znali- snježnim radostima i pravljenjem snjegovića sa članovima obitelji.

Uz ovaj projekt uključeni smo u još nekoliko vrlo zanimljivih projekata na eTwinning platformi čije aktivnosti također provodimo i dalje kroz nastavu na daljinu i u tome itekako uspijevamo na obostrano zadovoljstvo mojih učenika, njihovih obitelji i moje vlastito.  To su sljedeći projekt: Ljepota različitosti, U zdravom tijelu zdrav duh, Pružimo djeci ruku ljubavi te Webučionica. Najnoviji projekt u koji smo se uključili je Talentijada. Svi projekti završavaju krajem ove školske godine.

Patricija Hercog, učitelj mentor