HINKOTALENT

Autor: Marija Žigmundić, 17. 6. 2020.

Učenici Osnovne škole Hinka Juhna virtualnim su putem obilježili Dan darovite djece. Tijekom svibnja učenici radili na likovnim, literarnim i video prikazima svojih talenata. Bilo je tu puno različitih talenata koji su učenici pokazalo: od pjevanja i sviranja, preko pisanja pjesama i priča do crtanja, slikanja i sportskih talenata. Ukupno 27 učenika je sudjeovalu u Festivalu talenata Hinkotalent. Školski festival se pridružio i velikom natjecanju pod nazivom Talentijada. U finale natjecanja u kojem su sudjelovale brojne škole plasiralo se šest učenika: Petra Humplik, Ida Filković, Andreas Ivančić, Elena Grabar, Marko Balentić i Luka Nađ. Pobjedu u kategoriji literarnih radova je odnijela učenica drugog razreda Petra Humplik, dok je trećeplasirana Ida Filković. Sve radove učenika na razini školskog Festivala talenata Hinkotalent možete vidjeti na stranici: https://sites.google.com/view/festival-djejih-talenata/po%C4%8Detna-stranica/radovi-i-nastupi-u%C4%8Denika

U domovima učenika zavladala je navijačka atmosfera te su učenici pratili svoje prijatelje i izrađivali navijačke plakate.

Čestitke svim učenicima na trudu i ustrajnosti! Samo tako nastavite!

Brojni su likovni radovi koje su učenici izradili na ponuđene teme: "Priroda je moćna", "Neobične životinje" i "Tijek misli".

Bilo je tu i literararnih radova na zadanu temu:

VJEVERICA MALA

Vjeverica mala na granu je stala

pa je pala.

Pala je na žir

i nestao je mir.

Viknula je: “Jooooj!

Sad me boli repić moj!”

Našla je žir

i bio je mir.

Petra Humplik, 2. razred

Čarolija riječi

Izgovorene riječi mogu čarobne biti,

u njima se mogu tuga i sreća kriti.

Ponekad su tople, a ponekad  hladne,

izlaze iz usta kao da su gladne.

Lijepe riječi osmijeh na lice stave,

a one ružne samo problem prave.

Riječi mogu tako čarobne biti,

kao čarobnim štapićem istinu skriti.

Ida Filković, 2. razred

Tijek misli: Zašto ljudi odlaze?

Zašto ljudi odlaze? Toliko je puno odgovora, a samo je jedno pitanje. Odlaze za boljim životom, neki kažu. Odlaze tražiti sreću, novi život. Zašto ljudi napuštaju svoju rodnu zemlju? Zemlju u kojoj su se rodili i  odrastali. Zar nije to tlo po kojem su prvi put prohodali? Zar nisu ondje progovorili svoju prvu riječ? Ondje su naučili svoj materinski jezik, svoje narječje. Naučili su svoje običaje I tradicije. Toliko je navika I sjećanja u čovjekovu životu zabilježeno u njegovu srcu. Nakon svih životnih uspona i padova, nakon svakog trenutka, onog dobrog i onog lošeg, čovjek i njegovo srce odlučuju otići u nepoznato. Čovjek, svjestan svega, odlučuje otvoriti novo poglavlje u svome životu. On ostavlja sve za sobom. Uspomene, sjećanja, osmijehe, ljubavi... Ostavlja svoju majku i oca i odlazi na put. Putuje i razmišlja, ali ne osvrće se i ne pomišlja o povratku. A onda, kada nogom zakoraći na tuđe tlo, nema isti osjećaj kao u svojoj zemlji. Ostaje u toj zemlji, ali ništa nije isto. Svaki dan, on razmišlja o svojem domu. Razmišlja o svom zavičaju, svom jeziku. No, ne napušta tuđu zemlju. U trenutcima odmora odjednom se prisjeti svega što je volio o svojoj zemlji. Prisjeti se oca i majke. Prisjeti se jutarnjih šalica sviježeg mlijeka i toploga kruha. Sjeti se mirisa rosne trave u rano jutro. Sjeti se onoga najvažnijeg, a to je onaj predivan osjećaj kada si u svom toplom domu okružen onima koje najviše voliš. Čovjek odlučuje otići natrag u svoju rodnu zemlju. Kada se vrati, otrći u suzama ka svome ocu i majci, zagrli ih i poljubi. Opet je udisao sviježi zrak svoga kraja i gazio po svojem rodnom tlu. Ušavši u svoj dom, preplavila ga je beskrajna sreća. Odluči ostati ondje zauvijek. Jednom, dok je sjedio u svojoj udobnoj fotelji i ispijao topli čaj, nešto se upitao. Upitao je samoga sebe : "Zašto ljudi odlaze iz svoje rodne zemlje?" Brzo je u svome srcu pronašao odgovor. Ljudi odlaze kako bi spoznali što dom zaista jest.

Elena Grabar, 6.a