Svjetski dan razglednice

Autor: Tajana Tomoković, 6. 10. 2020.

Učenici 4. razredna Područne škole Budimci obilježili su  Svjetski dan razglednice uključenjem u projekt koji provodi Hrvatska pošta, a u okviru projekta World Postcard Day u organizaciji Postcrossinga. Naime, prvog listopada 2019. obilježena je 150. obljetnica slanja prve razglednice koja je diljem svijeta proslavljena mnogim događajima poput susreta entuzijasta koji vole slati i primati razglednice, različitim radionicama, izložbama i dr. S obzirom na velik broj zainteresiranih i na pozitivne reakcije sudionika organizacija Postcrossing odlučila je 1. listopada proglasiti Svjetskim danom razglednice.

Hrvatska pošta osigurala nam je edukacijski materijal – video u kojem se djeci objašnjava što je razglednica, povijest razglednice i kako ju poslati. Uz video, osigurali su i razglednice koje djeca mogu poslati svojim najmilijima te na prigodan način obilježiti prvi Svjetski dan razglednice. Ubrzo nakon ispunjavanja obrasca za prijavu, na adresu naše škole stigle su razglednice Hrvatske pošte za učenike sudionike. Markice nam je osigurala škola, a sve ostalo odradili su uz osmijeh četvrtaši Budimčani u svom razredu. Pogledali smo edukativni video kojeg nam je predstavio Marko Markica, ponovili smo ono što znamo već iz prethodnog razreda- kako pravilno napisati sadržaj razglednice ali i kako ispisati adresu na pravo mjesto na razglednici. Roditelji su se uključili kao suradnici napisavši nam na papiriće adrese najmilijih koji ne žive s njima u Budimcima. Nakon ispisivanja razglednice smo odnijeli u seoski poštanski ured te nakon lijepljenja poštanskih markica ubacili ih u poštanski sandučić ispred ureda Hrvatske pošte u Budimcima. Razglednice su otputovale diljem Lijepe naše. Iščekujemo povratnu informaciju primatelja razglednica , naših najmilijih.

Patricija Hercog