Međunarodno natjecanje Dabar 2020.

Autor: Maja Milinković, 19. 11. 2020.

Hrvatska je, kao punopravna članica međunarodne inicijative Bebras (Dabar) i ove godine organizirala natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar. Dabar promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj učenicima se želi pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji informatiku čine uzbudljivom.

Organizatori natjecanja za Hrvatsku su udruga "Suradnici u učenju", Hrvatski savez informatičara i Visoko učilište Algebra uz podršku CARNET-a i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja uključujući i one iz Hrvatske.

Natjecanje se organizira u 5 kategorija:

1. MikroDabar za učenike 1. i 2. razreda OŠ,

2. MiliDabar za učenike 3. i 4. razreda OŠ,

3. KiloDabar za učenike 5. i 6 razreda OŠ,

4. MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda i

5. GigaDabar za učenike svih razreda srednje škole.

Neovisno o kategoriji, učenici su rješavali 12 zadataka uz vremensko ograničenje od 40 minuta. Sudjelovanje za sve učenike, učitelje i škole u potpunosti je bilo besplatno. Nakon što su riješili zadatke i popunili anketu, učenici su osvojili Dabrovu značku i diplomu.

Da je Dabar više od natjecanja, pokazao je i broj prijavljenih škola i zainteresiranih učenika - na natjecanju je sudjelovalo 36491 učenik.

U našoj školi sudjelovalo je 53 učenika: MikroDabar - 17, MiliDabar - 11, KiloDabar - 10, MegaDabar - 15 učenika skupa sa svojim učiteljicama M.Ivančić, T.Vinić, S.Hardi, N.Vulić, P.Hercog, S.M.Horvat, S.Šarić, Lj.Đurić, M.Benak, Z.Visković, A.Nenadić i M.Milinković.

Ove godine su se u natjecanju mogli okušati i učitelji budući da je po prvi puta održan Dabroučitelj.

Učenik Jakov Strelec dobio je zlatnu diplomu tj. nalazi se u 10% najuspješnijih natjecatelja. Čestitamo!!!

Veselimo se Dabru 2021. smileyyes