Svjetski dan izumitelja obilježen u PŠ Razbojište

Autor: Tajana Tomoković, 11. 11. 2020.

Razbojište, 9.11. 2020.

Tko od nas, malih ili velikih, ne pozna čuvenog profesora Baltazara i njegove crtiće koje i danas svi rado gledamo?!

Baltazar je bio „čudan“ izumitelj koji je svojim izumima rado pomagao svojim prijateljima i susjedima. Njegovi crtići su nas poučili da za sve probleme ima i rješenja.

Obilježavanje Svjetskog dana izumitelja 9.11. započeli smo gledanjem crtića o profesoru Baltazaru. Različitim aktivnostima u naša dva „balončića“ željeli smo se prisjetiti i istaknuti hrvatske izumitelje i nešto naučiti o značaju njihovih izuma kojima su stekli svjetsku slavu i na taj način proslavili svoju domovinu Hrvatsku.

„Balončić“ 2. i 4. razreda je poslije gledanja crtanog filma o profesoru Baltazaru crtao neobičan izum i pisao sastavak na tu temu. Proučili su hrvatske izumitelje (Nikolu Teslu, Fausta Vrančića, Ivana Vučetića, Ruđera Boškovića…) i na kraju crtali Baltazarov stroj.

„Balončić“ 1. i 3. razreda je poslije gledanog filma na nastavi likovne kulture rješavao likovni problem (tonsko stupnjevanje, plakat, kontrast) kojim je prikazao Baltazarov grad kao podlogu za plakat s ciljem promoviranja njegovih crtanih filmova.

Pronalazili smo izume hrvatskih izumitelja koje koristimo u našem razredu (elek. energija, penkalo). Učenici prvog razreda su crtali Baltazara, dok su učenici 3. razreda pisali na temu: Baltazar, mali izumitelj i Baltazarov grad čuda.

Svim ovim aktivnostima na zanimljiv način smo željeli učenicima objasniti i približili pojam IZUMITELJ i IZUMI.

Učenici i učiteljice PŠ Razbojište