Priča jednog izvanzemaljca

Autor: Tajana Tomoković, 15. 12. 2020.

Učenici 4. razreda PŠ Budimci proveli su ove jeseni u svom razredu projekt pod nazivom Priča jednog izvanzemaljca. Pozadina projekta je dječni roman Hrvoja Hitreca- Eko, Eko čiji glavni lik- izvanzemaljac Eko, Eko koji dolazi na Zemlju poučiti ljude ekologiji.

CILJ(evi) našeg projekta: pomaknuti granice poznatog istraživačkim pristupom i primjenjivim rješenjima s naglaskom na očuvanje okoliša, čuvanje našeg planeta Zemlje, recikliranje- stvaranje novog od starog kako bi svi ljudi živjeli duže na zdravijoj planeti; poticanje djece i odraslih na čitanje i razvijanje čitalačkih sposobnosti stvaralačkim aktivnostima; poticanje na stvaranje i uređivanje Kutka za čitanje u razredima diljem Lijepe naše.

U ovom projektu događa se nešto izvanredno i obrnuto od onoga u  romanu- Eko, Eko jedno jesensko poslijepodne slijeće svojom neobičnom letjelicom na krov škole, parkira letjelicu na sam vrh vukovarskog Vodotornja (kojeg je Siniša izradio i postavio na krov naše škole) te s vrha promatra našu učionicu i sve što se u njoj u ovo doba godine događa. Četvrtaši su glavni likovi ove priče: poučavaju izvanzemaljca ekologiji, recikliranju, važnosti očuvanja okoliša pokazavši mu prirodne ljepote svoga sela povezavši mnoge nastavne sadržaje kroz mnoštvo nastavnih predmeta. Četvrtaši prikazuju lektirno djelo na drugačiji, kreativni, djeci i odraslima zanimljiviji način. Aktivnosti su se nizale kroz listopad, studeni i prosinac. Vrhunac se događa uoči blagdana Božića kad su četvrtaši izradili spremnik u obliku Eka, Eka te u njega odlučili skupljati plastične čepove za Udrugu oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske te na taj način ponovno sudjelovati u hvalevrijednoj akciji na razini Republike Hrvatske imenom „Plastičnim čepovima do skupih lijekova“. Za uključenje naše škole u ovu akciju zaslužna je učiteljica biologije i kemije- Kristina Marinković i na tome joj veliko hvala! Kao još jedan konačni proizvod ovog projekta nastala je ekološka audio slikovnica koja je skraćena verzija orginalnog romana Eko, Eko no u izvedbi četvrtaša i to na čakavskom narječju. Suradnici u našem projektu su prof.dr.sc. Drahomira Cupar i studentica 1. godine diplomskog studija Natali Ribarić sa Sveučilišta u Zadru ( Odjel za informacijske znanosti) koje su nam putem videopoziva čitale ulomke romana, provele analizu likova i redoslijed događanja u romanu sa učenicima. Studentica Natali preoblikovala je i sažela cijelu priču romana na čakavskom narječju te nas poučavala novim riječima čakavskog narjećja. Učenici su samostalno izradili digitalni interaktivni materijal u omiljenim web 2.0. alatima Pixilart i JigsawPlanet. Na taj način razvijali su neizbježne i prijekopotrebne digitalne kompetencije u današnje vrijeme. Veselimo se ispisivanju još nekoliko stranica koje pomiču granice. Sve aktivnosti iz ovog projekta predstavljene su kao primjer dobre prakse na predblagdanskom TeachMeetu – međunarodnom susretu odgojno obrazovnih djelatnika unutar velikog projekta Ljepota čitanja koji okuplja 119 projektnih partnera diljem svijeta.

Učiteljica Patricija Hercog