Europski tjedan programiranja 2020

Autor: Tajana Tomoković, 5. 1. 2021.

(Code week 2020)

Osnovna pismenost svake osobe u digitalnom dobu mora uključivati razumijevanje programiranja i razvoj ključnih kompetencija povezanih s računalnim razmišljanjem, kao što su rješavanje problema, suradnja i analitičke vještine. Kakve koristi mogu imati učenici od programiranja, a kakve učitelj? Učenje programiranja može osnažiti naše učenike da postanu predvodnici u digitalno kompetentnom društvu, da bolje razumiju svijet koji ih okružuje te im pružiti bolje šanse da uspiju u osobnim i profesionalnim životima.

Učiteljima se na ovaj način pruža besplatan stručni razvoj, lako i besplatno dostupni nastavni materijale, stavljaju se pred njih međunarodni izazovi i nude prilike za razmjene znanja i iskustva u dosadašnjem programiranju. Tjedan programiranja svim učenicima nudi mogućnost da naprave prve korake kao digitalni stvaratelji.

Učenici 4. razreda PŠ Budimci ove školske godine okušali su se u svojim prvim koracima programiranja. Učiteljica je organizirala nastavni sat, prijavila događanje na Code Week 2020 i mogli smo početi. No odakle krenuti? Međunarodni tim nastavnika i stručnjaka razvio je niz kratkih internetskih modula za obuku koji učiteljima bez iskustva pomažu da krenu u pravom smjeru. Module za učenje mogu pratiti i učitelji bez  prethodnog iskustva s programiranjem što je bilo idealno za nas! Učiteljica je prije bilo kakvog vođenja radionice prošla obuku te je bila spremna upustiti se sigurno u prve korake programiranja s učenicima.

Europski tjedan programiranja društvena je inicijativa čiji je cilj na zabavan i angažirajući način svima približiti programiranje i digitalnu pismenost. Ove godine trajao je od 9.- 24. listopada. Prijavom našeg događanja- radionice Izrada mojeg prvog programa Hello world upisali smo se po prvi put imenom naše škole - OŠ Hinka Juhna Podgoračna svjetsku kartu kodiranja. Tijekom trajanja tjedna kodiranja odvažili smo se i pristupili kao aktivno sudionici u još dva događanja koje je organizirala učiteljica Ljiljana Mudrinić iz OŠ „Laza Kostić“ Gakovo, Srbija. Događanja su se provela također online pod nazivima radionica: World heart day i My heart is beating. Učenici su za oba događaja dobili kod za pristup te su u dogovoreno vrijeme pristupili radionicama. Po završetku sudjelovanja, provođenja i organiziranja događanja svi sudionici dobili su zasluženi certifikat.

Učenje programiranja pomaže nam da shvatimo svijet oko sebe koji se brzo mijenja, proširimo svoje razumijevanje o tome kako funkcionira tehnologija te da razvijemo vještine i sposobnosti kako bismo istraživali nove ideje i bili inovativni. Uključite se i vi sljedeće školske godine u Tjedan kodiranja 2021.!

Učiteljica Patricija Hercog