Dan Ružičastih Majica 2021.

Autor: Tajana Tomoković, 28. 1. 2021.

Ususret Nacionalnom danu borbe protiv vršnjačkog nasilja

Dan Ružičastih Majica 2021.

Prema odluci Hrvatskog sabora od 17. veljače 2017. godine, zadnju srijedu u veljači se Dan ružičastih majica obilježava kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Obilježavanje Dana ružičastih majica je započelo u Kanadi kao znak podrške dječaku koji je trpio vršnjačko nasilje u školi samo zato što je bio odjeven u ružičastu majicu. Njegova je ružičasta majica simbolizirala  potporu teško bolesnoj majci. Ove školske godine ovaj dan obilježavamo 24. veljače.

Vršnjačko nasilje je isticanje moći agresijom. Definira se kao negativna verbalna ili tjelesna akcija koja ima neprijateljske namjere, uznemiruje žrtvu, ponavlja se tijekom vremena, a zasniva se na nesrazmjeru moći. Vršnjačkim se nasiljem smatra ako učeniku drugi učenik ili grupa učenika govori ili čini loše ili neugodne stvari. Zlostavljanjem se može smatrati i ako se učenika opetovano zadirkuje na način koji mu je neugodan ili ako ga se namjerno izostavlja iz aktivnosti. Ponavljanjem zlostavljanja nasilnici povećavaju svoju moć, a žrtve svoju gube.

Pozivamo vas da se odazovete obilježavanju ovog za sve nas bitnog nadnevka uključivanjem u projekt koji je otvoren na eTwinning platformi. Projekt je međunarodni i već sada je okupio 172 projektna partnera iz 11 država svijeta: Hrvatske, Srbije, Albanije, Armenije, BiH, Italije, Portugala, Rumunjske, Sjeverne Makedonije, Turske i Ukrajine. Raspon godina učenika koji mogu sudjelovati u projektu je od 6 do 19 te je u projekt uključeno mnogo učenika i učitelja osnovnih i srednjih škola. Glavni ciljevi projekta su prevencija vršnjačkog nasilja i buđenje učenikove svijesti o tome, poticanje na pomoć jedni drugima u određenim situacijama fokusirajući se na negativne strane svih vrsta nasilja.
Učenici će kroz aktivnosti steći kompetencije komuniciranja na materinjem jeziku (čitanje, pripovijedanje, pisanje). Učenici će steći prijatelje iz drugih zemalja. Učenici i njihovi učitelji kroz mnoge oblike suradnje već sada provode aktivnosti: upravo je u tijeku natječaj za najbolji poster projekta te najbolji dizajn ružičaste majice. Škole, učitelji i učenici su se predstavili putem videa i zajedničkih fotografija na postavljene padlete u prostoru TwinSpace-a projekta.

Projekt smo zamislili na 4 nivoa ostvarivanja:
1. Prijava za projekt te zajednički dogovor o aktivnostima koje će učitelji provoditi u svojim razredima
2. Izrada scenarija za određeni dan u veljači 2021.
3. Dan izvođenja procesa
4. Izvješće i radni postupak: konačna valorizacija cijelog procesa i samog projekta.

Sretno svim projektnim partnerima u uspješnoj realizaciji projetka!

Ostanimo zdravi!

Učiteljica Patricija Hercog