Dan žena u PŠ Razbojište i PŠ Stipanovci

Autor: Tajana Tomoković, 11. 3. 2021.

Prohladno proljetno jutro u Razbojištu. Ponedjeljak. Učenici dobro umotani u svoje jakne i kape promrzlih nosića odmah na ulazu u školu veselo viču: Sretan Dan žena, učiteljice!

Uz usmeno čestitanje daju nam ručno izrađene čestitke koje pršte lijepim željama za dan koji slave sve žene ovoga svijeta. A, mi učiteljice, odmah uzvraćamo našim učenicama: Sretan Dan žena i vama, ženice!

Kako bi taj dan najbolje približili našim učenicima vodile smo računa pri izboru aktivnosti prilagođenih njihovu uzrastu. Učenici 1. i 3. razreda su na SR razgovarali o tome tko su najdraže žene u njihovim životima, morali su izabrati jednu njima najvažniju ženu i pantomimom pokušati pokazati o kojoj se to ženi radi.

Na satu HJ zadatak 3. razreda je bio sa što više pridjeva opisati svoju mamu i baku, dok su učenici 1. razreda morali obojati crtež žene prema pročitanim uputama. Na satu LK izradili smo poklon za naše „ženice“ koje nas čekaju kod kuće – Uskršnju kućicu za ptičice od štapića za sladoled (mobil za prozor).

„Balončić“ 2. i 4. razreda crtao je „Mimoze“, zaštitni znak ovoga dana, kombiniranom tehnikom akvarela i tuša po ideji likovne umjetnice Mirne Stišul. Na satu HJ učenici 2. razreda pisali su sastavak na temu: Moja najdraža žena te ju crtali, dok su učenici 4. razreda na NL pronalazili riječi koje opisuju ženu (vrste riječi) i igrajući se njima pisali sastav o svojoj najdražoj ženi.

Dan žena u našu školu došao nam je čestitati i načelnik G. Đanić koji je učiteljicama donio crvene ruže i naša promotorica „Profila“ M. Varga koja je učiteljicama donijela čokolade.

Hvala svima koji su se sjetili da smo mi učiteljice i žene!

Učenici i učiteljice PŠ Razbojište

Ljubica Đurić i Silvana Šarić

MEĐUNARODNI DAN ŽENA U PŠ STIPANOVCIMA

Svake godine, 8. ožujka, obilježava se Međunarodni dan žena. Tog dana se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnica ženskog spola. Nastao je kao inicijativa socijalističkih organizacija u razdoblju prije Prvog svjetskog rata u borbi za jednakost, pravo glasa kao i emancipaciji žena. Obilježavanje Međunarodnog dana žena, svoje korijene vuče iz 1908. godine, kada je više od 15 tisuća žena marširalo ulicama New Yorka, zahtjevajući pravo na glasovanje, pravo na veće plaće, skraćenje radnog vremena i ostalo.

Ove se godine taj dan obilježava pod sloganom "Izaberi izazov". Tim povodom žene diljem svijeta iznijele su svoje želje za 2021. - poštovanje, jednakost, nenasilje, kraj pandemije, povratak u školske klupe, bolja mogućnost zaposlenja.

Učenici 2./4. r. naše škole u PŠ Stipanovcima ove godine obilježili su taj dan istraživanjem zanimljivih podataka o ženama znanstvenicama i njihovim iznimnim postignućima. Učenici su se kreativnim aktivnostima pokušali na barem mali način odužiti ženama u svojoj okolini te im pokazati koliko su važne svima nama i cijelom društvu. Učenici su napisali pjesme o tom važnom danu te su istaknuli koje sve osobine mora imati svaka prava žena. Oslikali su prekrasno cvijeće kao neizostavan simbol koji rado uvijek prima svaka žena, te su pisali čestitke najvažnijim ženama u njihovim obiteljima. Ideja za obilježavanjem Međunarodnog dana žena, u našoj školi, temeljila se na prikazivanju svestranosti, aktivnosti i sposobnosti žena te se nadamo da smo taj dan malim znakovima pažnje usrećili barem jedan dio žena u našim životima.

Učiteljica: Monika Mužar - Kos