Kazalište iz kofera (kamišibaj)

Autor: Tajana Tomoković, 2. 4. 2021.

U Područnoj školi Budimci četvrtaši nastavljaju s kreativnim pristupom obradi lektirnih djela. Detektivski roman Ericha Kästnera, Emil i detektivi prikazali su pomoću neobične japanske tehnike KAMIŠIBAJ. Kutak za čitanje pretvorio se u japansku drvenu pozornicu gdje su učenici postali pravi kamišibajci (pripovjedači). Pomoću drvenih štapića koje Japanci zovu hiošigi- kamišibajci su dozvali znatiželjnu publiku. U razrednom butaju izmjenjivale su se ilustracije poznatog dječjeg detektivskog romana.

Kamišibaj potječe iz Japana. To je tradicijski oblik pričanja priča djeci. Početkom prošloga stoljeća na ulicama Japana pojavili su se pripovjedači koji su biciklom putovali iz sela u selo (gaito). Prodavali su ručno izrađene slatkiše. Osim slatkiša, na biciklu je bila pričvršćena i mala drvena kutija – butaj.

Tehnika kamišibaj se u Japanu proširila početkom 20. stoljeća, kada je izbila ekonomska kriza i mnogi ljudi koji su se prije bavili kazalištem, ilustracijom ili filmom, pripovijedanjem i glumom ostali su bez posla i osnovnih sredstava za život. risnu tehniku pripovijedanja zvanu kamišibaj. Neki ga zovu  papirnatim kazalištem i kazalištem iz kofera. Na ulicama Japana pojavili su se pripovijedači (kamišibajci) koji su biciklom putovali iz sela u selo a pri tom su prodavali ručno izrađene slatkiše. Pripovijedali su priče u kazalištu iz kofera ali nikada priču ne bi dovršili jer je trebalo zaraditi za život a pripovijedanjem su privlačili kupce. Dolazili bi iznova i iznova nastavljali pripovijedati svoje priče.

Povezali smo sate izvannastavne aktivnosti (Projektne radionice) , likovne kulture i hrvatskog  jezika. Učenici su sami izradili razredni butaj. Za drvenu kutiju poslužila nam je original drvena kutija jedne dječje igre koju su učenici uredili po uzoru na pravi butaj, a za ostatak materijala za izradu poslužili su karton i krep traka za lijepljenje.

Emil i njegovi prijatelji postali su likovi japanskog kazališta iz kofera a veličanstvena osmorka iz Područne škole Budimci postala je moćna družina kamišibajaca. Nagrada za dobro ispripovijedanu radnju romana bila je lijepa ocjena u imeniku i slatkiš u ruci.

Učiteljica Patricija Hercog