Humanitarna akcija „Mali zeko osmijeh nosi“

Autor: Tajana Tomoković, 2. 4. 2021.

Pomaganje i davanje drugima pomaže i osobi koja daje. U današnje teško vrijeme stavljanje potreba drugih ispred svojih vlastitih pomaže mnogim ljudima da pronađu smisao i svrhu vlastitog života. Pandemija koronavirusa uvjetovala je brojne promjene u našim životima: gubitci radnih mjesta, financijski gubitci, mjere ograničavanja kretanja, nova svakidašnjica… Sve to ostavlja trag na ljudima posebice na mentalnom zdravlju kako starijih tako i mlađih, ponajviše onih najmlađih.

Vrijeme blagdana posebno veseli moje učenike, 4. razred Područne škole Budimci. Vesela osmorka najviše voli darivati potrebite u vrijeme blagdana jer tada su im srca punija, veselija nego svih ostalih dana u godini. Tražimo potrebite, a posljednjih nekoliko godina oni nekako uvijek pronađu nas.  Na tome smo zahvalni. Tako smo u ovom Adventu uz mnoštvo lijepih, malih a tako  velikih djela učinili još jedno. U dogovoru s roditeljima odlučili smo pomoći obiteljima u potrebi i uključili smo se u humanitarnu uskrsnu akciju Udruge „Sretno odrastanje“  pod nazivom „MALI ZEKO OSMIJEH NOSI“.

Javili smo se u Udrugu te pitali možemo li pomoći na bilo koji način. Akcija je to prikupljanja prehrambenih namirnica i higijenskih potrepština za obitelji u potrebi. Odlučili smo skupiti trima višečlanim obiteljima u potrebi, a koje su korisnici pomoći Udruge. Obiteljima koje su se našle u teškoj situaciji uslijed pandemije koronavirusa. Nekoliko tjedana prije početka Velikog tjedna prikupljali smo prehrambene namirnice i higijenske potrepštine uz nesebičnu pomoć roditelja i cijelih obitelji mojih učenika. Svatko je odvojio koliko može da bi nekom drugom u potrebi bar malo olakšao i uljepšao nadolazeće blagdane pa makar samo onaj dio blagdana koji se odnosi na uskrsni stol.

Svoje učenike učim kako ocjene nisu sve u našim životima. Važne jesu, ali ne presudne. Važnije je ono što ostane u srcima nakon prve 4 godine školovanja. Pomaganje i davanje nas uči da budemo zahvalni na onome što imamo. Na taj način svi više cijenimo pozitivne stvari u svom životu. Ne uzimamo zdravo za gotovo ono što imamo, a to smanjuje i onaj osjećaj nezadovoljstva zbog onog što nemamo.

Ostanite zdravi u ovo neobično vrijeme!

Učiteljica Patricija Hercog