Videokonferencija na njemačkom jeziku

Autor: Tajana Tomoković, 27. 5. 2021.

Danas smo u našoj školi ugostili Talijane. Učenici 7.a i 7. b bili su domaćini, a gosti iz Italije su nam stigli virtualno u naše razrede video pozivom. Učenici iz Udina naši su projektni partneri u eTwinning projektu „Ein Bild sagt mehr als tausend Worte“ – Storytelling. Projekt je to koji smo tijekom ove nastave godine proveli kroz 8 različitih aktivnosti, a danas smo jedni drugima predstavili projektne aktivnosti. Jezik kojim smo komunicirali je bio njemački jer je i projekt odrađen u sklopu nastave njemačkog jezika.

Učenici 7. a i 7. b razreda na nastavi njemačkog jezika sudjelovali su u eTwinning projektu „Ein Bild sagt mehr als tausend Worte“ – Storytelling. Učenici su u Twinspace projekta (virtualni prostor za suradnju s partnerima) uključeni kao administratori pa su i projektne aktivnosti , tj. zadatke radili samostalno unutar Twinspacea. Isto to radili su i učenici iz škole ICS 4 di Udine, Italija. Danas smo se povezali video pozivom i predstavili projektne aktivnosti u kojima smo sudjelovali.

1. Wir, das internationale Team – sich vorstellen​

2. Unsere Hobbys​

3. Familie und Haustiere​

4. Unsere Schule​

5. Unsere Städte​

6. Unsere Häuser​

7. Unsere Essgewohnheiten​

8. Unsere Länder

Ovo je prvi video poziv na njemačkom jeziku u kojem su sudjelovali učenici naše škole. Učenici su na ovaj način slušali i govorili na stranom jeziku. Učeći strani jezik, inače zamišljamo situacije u kojima ćemo znanje moći primijeniti. Sada je situacija bila stvarna, a učenici su koristili stečena znanja kako bi ostvarili komunikaciju. Video konferencija im se jako svidjela. Uvjerili su se da i drugdje učenici uče njemački jezik, da i drugdje ne govore savršeno, ali govore i trude se.

Osim njemačkog jezika, učenici su mogli čuti i talijanski jezik. Učiteljica Carla Asquini  ponekad je svojim učenicima dodatno objašnjavala i prevodila. No iznenađenje i za naše i za njihove učenike je bio naš školski psiholog Marin koji je učenike iz Italije pozdravio na talijanskom jeziku. Naime, on je dio svog studija proveo u Rimu pa je tako i naučio talijanski. Nakon pozdrava, čestitao je našim sugovornicima na pobjedničkoj pjesmi na Eurosongu.

Nakon 45 minuta video poziva, pozdravili smo se i poželjeli puno uspjeha učenicima iz Italije koji od idućeg tjedna pišu završne ispite.

Novo iskustvo, jako ugodno i korisno. Učenicima se izuzetno svidjelo i svakako žele i iduće godine sudjelovati i na ovaj način vježbati i koristiti znanja stranog jezika.

Učiteljica njemačkog jezika, Tajana Tomoković