Budimčani u nacionalnom projekt Nududu kao dio globalnog pokreta Marijini obroci

Autor: Tajana Tomoković, 7. 6. 2021.

Učenici naše škole, 4. razred Područne škole Budimci kao veliki humanitarci opet pokazuju svoje veliko srce. Iako nas je malo i sa malo možemo pokrenuti promjenu. Uključili smo se ove školske godine u još jednu humanitarnu akciju. Ovaj put radi se o nacionalnom projektu NUDUDU. Još jednim malim darom od srca učinili smo zapravo nešto od velike važnosti svojim vršnjacima (gladnima) u svijetu. Vesela osmorka četvrtaša Budimčana uključila se u globalni pokret Marijini obroci preko nacionalnog projekta Nududu.

Zajednički smo proveli smo ciljeve i ostvarili glavni ishod ovog projekta- pomogli smo nahraniti jedno dijete u svijetu za čitavu školsku godinu. Pokret Marijini obroci je dobio ime po Mariji, Isusovoj majci, koja je svoje dijete odgojila u siromaštvu. Marijini obroci okupljaju i poštuju ljude svih vjera i ateiste te im žele pomoći. Vizija ovog pokreta je davanje dnevnog obroka na mjestu obrazovanja svakom djetetu kojem je to potrebno u kojem god dijelu svijeta to dijete bilo. Ovaj pokret „ne dijeli bogate od siromašnih, one koji daju od onih koji primaju. Svaki se doprinos jednako cijeni, od donacija u novcu koje kupuju hranu, do vremena utrošenog za kuhanje i posluživanje obroka u osiromašenim zajednicama.“ (https://www.marysmeals.hr ). Suradnici onih koji podupiru Marijine obroke okupljaju se u cijelom svijetu kako bi kako bi prikupili sredstva ali i podigli svijest o radu volontera na ovako bitnom zadatku. Volonteri ovog pokreta zajedno pomažu preobraziti živote stotina tisuća siromašne djece diljem svijeta. Magnus MacFarlane- Barrow, osnivač i generalni direktor Marijinih obroka navodi kako su Marijini obroci niz malih djela ljubavi te ako ljudi ujedine sve te male žrtve, stvara se nešto prekrasno. Sada organizacija hrani 1,838,859 djece u svijetu, svakoga školskog dana.

Projekt Nududu je volonterski i istoimenu stranicu na  društvenoj mreži Facebook vode volonteri. Cilj je (u dogovoru s organizacijom „Marijini obroci“) svoj višak pretvoriti u kruh gladnoga. Ovim projektom volonteri skupa sa sudionicima projekta žele priključiti se ostvarenju tog plemenitog cilja. Odatle dolazi i naziv nududu što znači "hrana" na jednom od beninskih jezika, Gun.

Projekt je zamišljen tako da nam volonteri ponude rabljenu dječju odjeću koja je u dobrom stanju, očuvana i čista. Mi izaberemo što vam od odjeće treba za naše mališane, a iznos donacije od 66 ili 132 kn uplatimo na račun humanitarne organizacije Marijini obroci. Nakon toga paket nam stiže na adresu. Odjeća je sortirana u lotove (više artikala odjeće u jednom paketu) budući da se ne isplati plaćati poštarinu za jedan artikl. Važno je napomenuti da ovo nije prodaja odjeće nego za donirani novac dobivamo na poklon odjeću koju smo sami izabrali. Za jednu donaciju dobivamo jedan lot odjeće.

Vesela devetorka iz Budimaca (uključujući i mene) donirala je 132kn i time se omogućio obrok za cijelu godinu za jedno dijete u potrebi. Izabrali smo lot odjeće za mlađeg brata našeg učenika Zvonimira i za Lukinu sestricu Saru. Ubrzo nakon donacije stigla je odjeća, dječaci su ponijeli kućama te smo sljedeći dan dobili povratnu informaciju roditelja da je odjeća izvrsna i odgovara dječici.

Učiteljica Patricija Hercog

« Ožujak 2024 »