Svjetski dan mentalnog zdravlja u PŠ Budimci

Autor: Tajana Tomoković, 12. 10. 2021.

Prema kalendaru Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) ovaj se dan obilježava 10. listopada u učionicama diljem svijeta. Kako navodi SZO, svrha obilježavanja ovoga dana je podizanje svijesti o problemima vezanima za mentalno zdravlje te pružanje prilike osobama, organizacijama i institucijama koje se bave zaštitom mentalnog zdravlja da promoviraju svoj rad i u suradnji sa zajednicom rade na poboljšavanju uvjeta za pružanje odgovarajuće zaštite mentalnog zdravlja. Posljednje dvije godine Svjetska zdravstvena organizacija na ovaj dan upozorila je na posebne izazove vezano uz mentalno zdravlje posljedično COVID-19 pandemiji. SZO ističe važnost mentalnog zdravlja za cjelokupno zdravlje kao i zaštitnih čimbenika pojedinca i zajednice koji pomažu očuvanju mentalnog zdravlja i to danas možda više nego ikada! Upravo zbog toga važno je već od prvih dana školovanja djece u ovim teškim pandemijskim godinama obratiti posebnu pozornost na ovu temu.

Učenici 1. razreda naše PŠ Budimci današnji dan obilježili su na satu razrednika i na satu TZK. Kao rezultat zajedničkog rada i truda devet bistrih glavica- nastao je jedan od prvih razrednih plakata u razredu malih prvašića. Najprije smo osvijestili značenje riječi mentalno zdravlje kao razliku od onog tjelesnog koje im je bilo puno lakše za shvatiti. Pa su nabrajali na koje sve načine tjelesno zdravlje možemo očuvati i došli do zaključka da nema tjelesnog zdravlja bez zdravlja „našeg mozga“. Zdravlje mozga i glave za prvašiće je mentalno zdravlje. Učenici su samostalno zaključili neke vrlo vrlo bitne stvari i činjenice- Ako si sretan u glavi i ako ti je u glavi dobro – e pa onda si sretan i u tijelu pa možeš i jesti, vježbati, igrati nogomet, ići na izlet s obitelji, upoznati novu djecu, pomoći mami u kuhanju i pospremiti s tatom alate po dvorištu i otići s djedom na polje. A najbitnije – ako ti je glava dobro onda i učenje je lako! U radu smo itekako koristili škarice- razvijali finu motoriku ruke i šake preciznim potezima rezuckanja crteža nastalih na satu. Prikazom tjelesnih vježbi u kratkim pauzama crtanja, rezuckanja i lijepljenja na plakat odmorili smo i rastegnuli, razgibali tijelo- pa nam je i glava bolje radila.

U nastavku pogledajte rezultate rada vrijedne Budimačke devetorke.

Učiteljica Patricija Hercog