„Terveiset Suomesta!“

Autor: Tajana Tomoković, 19. 10. 2021.

Finska je doputovala u Malu čitaonicu naših prvašića

Ove školske godine 1. razred PŠ  Budimci kao izvannastavnu aktivnost imaju Malu čitaonicu. Izuzetna prilika za upoznavanjem Finske i finskih običaja ukazala se kad je ravnateljica naše škole najavila suradnju sa počasnom konzulicom Finske Zrinkom Špoljarić i prvim razredima naše škole. Na mnogobrojne načine približit će našim učenicima finski obrazovni sustav. U rujnu smo već sudjelovali u aktivnostima vezanima za promet a zatim smo u Maloj čitaonici u našem kutku za čitanje nastavili na zanimljiv način upoznavati Finsku.

Naučili smo da se Finska nalazi na sjeveru Europe i da je puno veća od naše domovine ali nije jako naseljena. Baš kao i naša domovina i Finska je članica Europske Unije i to od 1995. godine. Ono što je učenicima posebno zanimljivo bilo na ovim satima je knjižica koju su dobili na poklon od počasne konzulice. Knjižica prepuna zanimljivih podataka o Finskoj, križaljki, labirinta, čak i nekoliko društvenih zabavnih igara, tražilica pojmova i skrivenih poruka, zagonetki…svi su zadatci u knjižici prilagođeni upravo učenicima prvih razreda, pa su učenici mogli uz malu pomoć učiteljice pri čitanju traženih zadataka – sami rješavati i uroniti u svijet Finske na zanimljiv i njima prilagođen način. Najviše su ih se dojmili zadatci labirinta te učenje riječi na jeziku Finaca! Tijekom mjeseca studenog upoznavat ćemo se  i učiti o Božiću u Finskoj jer svi dobro znamo da Djed Mraz živi baš na sjeveru Finske! To ćemo uraditi uz pomoć knjižice izdane od strane Ministarstva vanjskih poslova Finske (Odjel za kulturu i komunikaciju/Odsjek za javnu diplomaciju) koju smo dobili od Počasne konzulice Z. Špoljarić. Veselimo se daljnjim aktivnostima!

Učiteljica Patricija Hercog