Mala djela, velika razlika

Autor: Tajana Tomoković, 21. 10. 2021.

Listopad je započeo nekako tmuran i kišovit. Sumoran. Jesenski pravi mjesec.

U našoj školi sunčano, nasmijano i vedro. S nama je i vjeroučiteljica Slavka s kojom smo se uključili u program  „Mala djela, velika razlika“. To je program za djecu i mlade, sastavljen od šest modula (nastavnih sati), koji nas upoznavaju s djelom  „Marijinih obroka“ koji mijenjaju život djece u potrebi afričkih zemalja i poziva nas da postanemo dio ove živahne globalne obitelji.

Putem kratkih filmova i priča proputovat ćemo različite zemlje i upoznati neke od nevjerojatnih ljudi koji rade zajedno na ostvarenju vizije „Marijinih obroka“ - da svako dijete dobije jedan dnevni obrok na mjestu obrazovanja.

U realizaciju projekta krenuli smo gledanjem dokumentarnog filma „Dijete 31“  gdje smo se  upoznali s teškim i siromašnim životom afričke djece. S djecom koja nemaju ni najosnovnije što bi svako dijete trebalo imati. Potaknuti gledanjem filma s tugom u srcima  krenuli smo u akciju.

U dogovoru s našim učiteljicama odlučili smo da prikupljanjem novčanih sredstava tijekom mjeseca listopada (plavi mjesec) doprinesemo ovoj priči.

Izradili smo plavu kasicu MARY`S MEALS  i krenuli u ovu globalnu priču.

Već slijedećeg dana u našoj plavoj kasici zazvonili su novčići za školske obroke afričke djece donirani od srca!

Afriku smo doveli i u svoju školu. Izradili smo pravo malo afričko selo. Kućice  smo oblikovali od glinamola poštujući njihovu prepoznatljivu arhitekturu. Ukrasili smo ih karakterističnim crtežima i ukrasima. I pokrili pravom slamom. U naše selo dolutao je i afrički slon kojeg je izradila naša Lara.

Svaki dan neka nova ideja nadopunjavala je našu priču o Africi. Učiteljica Ljubica nas je iznenadila stvarima iz Sudana koje joj je donio njen suprug. Tako su naše selo ukrasile i prave afričke skulpture, ukrasni nakit, te haljine i tkanine.

Planiran je i posjet gosp. Drage koji će nam svojim pričama približiti stvarni život u Sudanu gdje je jedno vrijeme i radio.

Uz obilježavanje Dana kruha pripremili smo zobenu kašu koja je vrlo slična obroku naših prijatelja iz Afrike. Pripremljena s vodom i pomalo za nas neukusna i nepoznata učinila nam se vrlo jednostavna i nedovoljna za sitost naših stomačića. Nekome se svidjela, a neki je nisu željeli ni probati. Ovako slab obrok potaknuo nas je na raspravu o tome kako izgledaju naši obroci spram obroka naših afričkih prijatelja.

Ideje su tu i sigurno krećemo dalje u realizaciju programa!

Učenici i učiteljice Ljubica Đurić, Slavka Đukić i Silvana Šarić