Javni online događaj na županijskoj razini povodom obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa

Autor: Tajana Tomoković, 21. 10. 2021.

Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se svake godine 15. listopada. Ove je godine naši učenici obilježavaju ga u sklopu međunarodnog eTwinning projekta Pink Shirt Day 2021 / Dan ružičastih majica 2021 u kojeg je implementirano mnoštvo aktivnosti vezano za odavanje počasti slijepim i slabovidnim osobama naše lokalne zajednice i šire. Ostvarena je suradnja četiriju osnovnih škola Osječko- baranjske županije na istu temu- odavanje počasti slijepim i slabovidnim osobama. Tijekom tjedna uoči 15. listopada  u školama su provedene različite aktivnosti. Učiteljica Alenka Taslak iz OŠ Dore Pejačević Našice; učiteljica Patricija Hercog iz OŠ Hinka Juhna, Podgorač, PŠ Budimci; učiteljica Ivana Hrastović Mandarić iz OŠ „Vladimir Nazor“, Đakovo te učiteljica Ksenija Rumora iz OŠ Franje Krežme, Osijek pripremile su, sudjelovale i organizirale javni online događaj na županijskoj razini

Veliku pomoć pri tome su imale u suradnji s predsjednicom Udruge slijepih Našice Tatjanom Belom, majkom slijepoga dječaka, učenika drugog razreda ekonomske škole te aktivnim članom Rolandom Butkovićem koji je vid izgubio u Domovinskom ratu . Naši su učenici imali priliku saznati jako puno o načinu života slijepe osobe: razgovarali su sa slijepim osobama, vidjeli kako oni provode svoje svakodnevne aktivnosti, hodali uz pomoć štapa za slijepe i slabovidne osobe, upoznali se s Brailleovim pismom, napisali svoje ime na brajici, opipali predmet s povezom na očima…Na taj se način kod djece razvija empatija. Iskustvenim učenjem učenici su dobili puno više saznanja o slijepim i slabovidnim osobama nego na bilo koji drugi način. Sva iskustva, informacije i aktivnosti dokumentirane su na Microsoftovoj online platformi Flipgrid koja njeguje zabavno i poticajno okružje za društveno učenje. Sveukupno je nastalo oko 70 video uradaka koji su podijeljeni na županijskoj razini. Inicijativa je ovo učiteljice Alenke Taslak iz OŠ Dore Pejačević Našice čija je velika želja proširiti ove aktivnosti i šire od naše županije. Plan za sljedeću školsku godinu je upoznati učenike i učitelje drugih županija s našim aktivnostima kako bismo što veći broj učenika i učitelja osvijestili o potrebama slijepih i slabovidnih u našoj domovini te njihovo ravnopravno prihvaćanje u društvu.

Učiteljica Patricija Hercog