Udruga slijepih Našice u Područnoj školi Budimci

Autor: Tajana Tomoković, 22. 10. 2021.

Nekoliko dana uoči obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa i ove školske godine dogodio se susret Udruge slijepih Našice s učenicima PŠ Budimci. Ove školske godine predsjednica Udruge Tatjana Bela i članovi Borna Bela, Rolando Butković i djelatnica Marijana Knežević posjetili su 1. razred PŠ Budimci nakon godina druženja s prošlom generacijom učenika koji su ove školske godine hrabro kročili u 5. razred i Matičnu školu. Devet malenih bistrih glava, devet zaigranih prvašića gledalo je ispočetka u nove prijatelje s čuđenjem, pa reklo bi se i s dozom straha u očima jer su se po prvi put u malim životima susreli sa slijepim osobama.

Gospodin Rolando Butković oslijepio je u Domovinskom ratu a srednjoškolac Borna Bela slijep je od rođenja. Obojica su učenicima ispričali o svom životu na djeci prihvatljiv način. Upoznali su malene s korištenjem bijelog štapa- pomagala za slijepe i slabovidne te su učenici sami pokušali čvrsto zatvorivši oči – hodati uz pomoć bijelog štapa po razredu. Malo je za reći kako su bili iznenađeni koliko ništa ispod zatvorenih očiju nisu vidjeli pa su znatiželjno našim prijateljima iz Udruge postavljali mnoštvo pitanja poput: Kako jedete ako ne vidite? Kako prođete kroz vrata? Je li teško hodati po ulici bez vida?... Gospodin Rolando i Borna strpljivo su odgovarali na svako pitanje. Prijatelji su donijeli i pisaći stroj- dobro poznatu Perkinsicu na kojoj je Borna napisao nekoliko rečenica o današnjem susretu u PŠ Budimci te je svakom učeniku na Braillovom pismu napisao njegovo ime i prezime za uspomenu. S rukama punih darova- mnoštvo školskog pribora, buket cvijeća za učiteljicu i sezonskim mandarinama kao i neizostavnim životnih iskustvom prijatelji iz Udruge darivali su  mališane a sudeći po svemu iz naše škole otišli punih srca i nasmijanih lica. Ovo je još jedan primjer iskustvenog učenja u našoj školi ali i početak jednog novog prijateljstva.

Učiteljica Patricija Hercog