Videokonferencije u Budimcima povodom Mjeseca hrvatske knjige

Autor: Tajana Tomoković, 8. 11. 2021.

Prvi razred naše PŠ Budimci mnoštvom zanimljivih aktivnosti obilježava „Mjesec hrvatske knjige“. To je tradicionalna i najveća manifestacija  u Hrvatskoj posvećena knjizi, knjižarstvu i knjižničarstvu. Od 15. listopada do 15. studenoga u mnogim hrvatskim knjižnicama održavaju se mnogi program. Naime ove školske godine zbog i dalje prisutne pandemije korona virusom nismo u mogućnosti izlaziti iz razreda i posjećivati knjižnicu no nekoliko puta je knjižnica od početka školske godine došla u naš razred.

Tako smo povodom obilježavanja Međunarodnog dana školskih knjižnica i Dana hrvatskih knjižnica održali dvije videokonferencije u Adobe connect sobi putem eTwinning platforme. Ove aktivnosti uključili smo i u eTwinning projekt Ljepota čitanja 2 (The beauty of reading). Prva je videokonferencija u školovanju ovih učenika održana s knjižničarkom naše škole koja nam je se uživo javila iz naše školske knjižnice u Podgoraču. Knjižničarka J. Vešligaj pokazala je učenicima dvije zanimljive slikovnce: Vuk koji nije volio  čitati i Uljuđeni vuk te učenicima dala na izbor koju će im slikovnicu i pročitati. Učenici su izabrali slikovnicu Vuk koji nije volio čitati. Knjižničarka je čitala, pokazivala stranicu po stranicu a učenici su uživali u živoj riječi. Druga videokonferencija održana je s učenicima 4.c razreda iz OŠ Milana Langa, Bregana i njihovom učiteljicom Aleksandrom Gudlin Mičić. Naime četvrtaši iz Bregane prvašićima iz Budimaca čitali su i pokazali slikovnicu koju su sami izradili a koju su nazvali Pjetlićeva družina. Poslali su nam i digitalnu verziju ove slikovnice. Učenici 1. razreda PŠ Budimci po prvi put susreli su se s ovim vidom suradnje i učenja putem videokonferencije i zaista su lijepo prihvatili ovakav način rada. Drugačiji je od susreta uživo no ima puno pozitivnih učinaka od ovakvih susreta. Učenici su na koncu drugog videosusreta prolistali svoje omiljene slikovnice i bojali bojanku povodom Dana hrvatskih knjižnica.

Učiteljica Patricija Hercog