Mali ljudi za velika djela

Autor: Tajana Tomoković, 27. 12. 2021.

U učionici veselog 1. razreda PŠ Budimci vrijeme Adventa posebno je. Kao i svaku svoju generaciju tako i ovu učiteljica Patricija od prvog dana školovanja uči altruizmu, humanitarnom radu i volonterizmu. Altruizam je nesebična briga za dobrobit drugih ljudi, ali i način na koji zahvaljujemo na onome što sami imamo. Pomaganje i davanje drugima pomaže i osobi koja daje.

Razred se aktivno uključio u nacionalni projekt Nududu. Projekt je volonterski. Cilj je (u dogovoru s organizacijom „Marijini obroci“ svoj višak pretvoriti u kruh gladnoga. Ovim se projektom volonteri zajedno sa sudionicima projekta žele priključiti ostvarenju tog plemenitog cilja. Odatle dolazi i naziv nududu što znači: hrana (na jednom od beninskih jezika). Prvašići su (u dogovoru s učiteljicom i roditeljima) donirali 66 kn i time osigurali jednom djetetu u potrebi školski obrok za pola godine. Zauzvrat su izabrali lot odjeće za prijateljicu iz razreda. Učenici i učiteljica vesele se budućnosti i ovakvim i sličnim akcijama koje provode s osmijesima na licima.

Lijepo je činiti dobra djela cijelu godinu a posebno u vrijeme uoči Božića. Zaista od prvog dana školovanja treba djecu učiti malim djelima od srca, pomaganju potrebitima jer nikad ne znate kad ćete upravo vi se naći na mjestu potrebitih. Tako je vesela devetorka prvašića budimčana zasigurno skupina malih ljudi za velika djela.

Učiteljica Patricija Hercog