DAN CRVENIH HALJINA

Autor: Tajana Tomoković, 3. 2. 2022.

Dan crvenih haljina dan je prevencije moždanih udara kod žena. Osječko-baranjska županije četvrtu godinu za redom obilježava Dan žena oboljelih od moždanog urada - Dan crvenih haljina. Na obilježavanje ovog dana pozvane su škole, učenici i učitelji pod sloganom #nosi crveno, a ove godine uključili smo se i mi. Obukli smo crveno, pogledali smo video predavanje "Rizični čimbenici i prevencija moždanog udara" i razgovarali o tome kako možemo zaštiti svoje zdravlje.

Webinar Moždani udar – Dan crvenih haljina ostvaruje odgojno obrazovne očekivanja iz međupredmetne teme Zdravlje kojom se približila učenicima  navedena tema. Cilj je potaknuti brigu za svoje zdravlje te samosvijest i odgovornost jer cerebrovaskularne bolesti su sve zastupljenije u našem okruženju. Kroz  edukativni sadržaj govoreći o specifičnostima moždanog udara i važnosti pravilne prehrane  doc. prim. dr. sc. Ružica Palić Kramarić  i Ivana Sović, mag. nutr.  omogućile su učenicima da dobiju odgovore na mnoga pitanja: što je moždani udar, koji su rizični čimbenici i simptomi moždanog udara, posljedice moždanog udara te kako pomoći osobi koja je doživjela moždani udar. Također, istaknuta je  važnost i uloga zdrave prehrane, usvajanje zdravih životnih navika te izbacivanje svih loših navika poput pušenja, korištenja alkoholnih i energetskih pića.