SVJETSKI DAN KNJIGE U PŠ BUDIMCI

Autor: Tajana Tomoković, 29. 4. 2022.

UM BEZ KNJIGE JE KAO PTICA BEZ KRILA (ruska poslovica).

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja kao simboličan datum u svjetskoj književnosti, jer su 23.4.1616. godine umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare. Sama je ideja Svjetskog dana knjige i autorskih prava uključiti pisce, izdavače, nastavnike, knjižničare i medije u isticanju važnosti knjiga i čitanja.

Zanimljivo je da se na taj dan obilježava i spomendan Sv. Jurja, kršćanskog sveca. Prema tradiciji iz srednjega vijeka, 23.4. na tzv. Jurjevo muškarci svojim djevojkama poklanjaju ruže, a od 1925. postao je običaj da žene zauzvrat muškarcima poklanjaju knjige. Tako se u Barceloni i u ostatku Katalonije na taj dan proda i do 400.000 knjiga, gotovo polovica broja knjiga koji se proda tijekom čitave godine.

Ovaj dan obilježen je u suradnji s učiteljicom Patricijom Hercog i učenicima 1. razreda PŠ Budimci. Budući da su učenici već pomalo naučili čitati i pročitali svoje prve slikovnice, razgovarali smo o njihovim najdražim slikovnicama, a podsjetili smo se i zašto je važno čitati te koje sve dobrobiti čitanje donosi.

Potom smo pročitali slikovnicu Vuk koji je ispao iz knjige, autora T. Roberrechta. To je slikovnica koja potiče djecu na čitanje, razvija dječju maštu i navodi ih da razmišljaju izvan zadanih okvira i mijenjaju postojeću stvarnost. Slikovnica je učenike potaknula na razmišljanje o pričama u kojima je vuk jedan od likova, a koje smo susreli u slikovnici dok se Vuk pokušavao vratiti u svoju knjigu i o tome kako su vukovi uvijek negativni likovi, dok ovdje to nije slučaj. Razgovarali smo i o tome imaju li oni kod kuće policu s knjigama, je li ona uredna te kako se treba odnositi prema knjigama.

Na kraju je slijedio kreativni zadatak, nacrtati naslovnicu svoje omiljene slikovnice, a od radova smo napravili plakat koji je izložen u holu škole.

Knjižničarka Josipa Vešligaj i učiteljica Patricija Hercog