Pozdrav jeseni

Autor: Tajana Tomoković, 3. 10. 2023.

Učenici razredne nastave pozdravili su jesen. Toplo i lijepo vrijeme nije najavilo jesen, ali mnogobrojni jesenski plodovi pravi su dokaz da je jesen stigla. Umjesto nastave u učionicama, učiteljice su se s učenicima uputili na terensku nastavu i zorno istražili blagodati jeseni.

Pozdrav jeseni u PŠ Razbojište

Razbojište, 25.9.2023.

Jesen je sigurno zakoračila ovih dana u naše živote, obojila drveće, donijela zrele plodove ogrnuta babljim ljetom i neobičnom toplinom.

Potaknuti tako lijepim vremenom željeli smo joj izraziti dobrodošlicu odlaskom u prirodu. Uputili smo se u obližnju šumu i na našu rijeku Vuku. Dan je bio predivan!

Sa sobom smo ponijeli košaru u koju smo skupljali pronađene jesenske plodove. Put nas je vodio kroz cijelo selo do seoskog doma te smo hodajući s 1. i 2. razredom ponovili pravila ponašanja u prometu. Spuštajući se niz „leniju“ prema rijeci Vuki ugledali smo guste grmove divljih kupina koje su mamile svojim plodovima. Crveni šipci i lješnjaci svojim granama doticali su nam glave. U gustom šipražju začuli smo jasno glasanje divlje patke, a na osušenim stazama pronalazili smo otiske životinja. U nedoumici smo nagađali radili li se to o otiscima jelena, divlje svinje ili samo psa.

Na samoj obali Vuke, dobro sakrivena u šumarku, nalazi se kućica koju su izgradila djeca ovoga ljeta. U njoj smo se malo odmorili i okrijepili vodom i keksićima koje smo ponijeli. Iz daljine je dopirala pjesma ptica. Prepoznali smo kucanje djetlića po drvetu i pjev ševe. Izlaskom iz šume pred nama su se otvorila polja dozrelog kukuruza i narančastih bundeva.

Naišli smo i na stablo divljeg kestena, hrast pun žira, orah te dozrele ljubičaste bobice bazge.

Omamljeni ljepotom i mirisima prirode u jesen zaputili smo se nazad u školu koju smo ukrasili košarom punom ubranih plodova. S njom smo unijeli jesen i u naš razred. Košaru smo dopunili plodovima iz naših vrtova i voćnjaka. Prava jesenska slika na razrednom stolu uljepšala je našu učionicu! Dobro nam došla jeseni!

Učiteljica Silvana Šarić

TERENSKA NASTAVA POZDRAV  JESENI U  STIPANOVCIMA 2023.

Učenici kombiniranog odjela PŠ Stipanovci ove godine  su obilježili pozdrav jeseni u obliku izvanučionične istraživačke nastave. Uoči dolaska jeseni, 22. rujna u našu učionicu tiho i polako, sasvim nečujno ušetale su tople sunčeve zrake i najavile nam dolazak jeseni. Ushićeni i zadivljeni odlučili smo uzvratni susret te smo se uputili na obiteljsko imanje obitelji Sili na njihov salaš u Franjinom ritu. U pratnji učiteljice Monike i župnika Željka Benkovića zaista smo uživali u toplim jesenskim zrakama na svježem zraku. Osim uočavanja promjena u prirodi te bilježenja vremena u kalendar prirode, učenici su uživali i u slobodnom vremenu koje su proveli u igri s didaktičkim i poučnim igrama te u tjelesnim aktivnostima. Hodali smo po drvenim ljestvama, bacali smo plastične potkove, ljuljali se,  naučili smo i što je ČEKA (drvena kućica u šumi za promatranje divljači i lov). Na čeku smo se i popeli i uočili koliko je predivan vidik na cijelo naše selo Stipanoviće. Posjetili smo i obližnje jezero te smo uočili kako jesen boji cijeli kraj našeg malog sela toplim jesenskim bojama. Prikupili smo i jesenske plodove koji će krasiti našu učionicu. Nikako ne smijemo zaboraviti eko poruke na poučnim tablama koje su našu terensku nastavu učinile još zanimljivijom. Proučili smo sve priložene znakove sa eko - porukama na imanju te smo naučili i kako se pravilno odnositi prema prirodi kada boravimo u njoj. Na ovakav zanimljiv način pozdravili smo prirodu i istovremeno se lijepo proveli u njezinim blagodatima te se veselimo ponovnom susretu do iduće jeseni.

Učiteljica: Monika Mužar – Kos