Međunarodni dan točkica

Autor: Tajana Tomoković, 3. 10. 2023.

Učenici našeg 3. razreda Područne škole Budimci sa svojom učiteljicom Patricijom su u suradnji s učiteljima OŠ Dore Pejačević Našice, OŠ „Vladimir Nazor“ Đakovo, OŠ Franje Krežme Osijek i OŠ Antuna Kanižlića Požega uspješno surađivali 15. rujna 2023. godine u obilježavanju Međunarodnog dana točkica na međužupanijskoj razini. Ove godine u svijetu Dan točkica obilježava preko 27 milijuna sudionika iz 200 zemalja.

Trećaši Budimčani na ovom događanju sudjeluju drugu godinu zaredom pridonoseći svojom kreativnošću i suradnjom.

International Dot Day (Međunarodni dan točkica) prvi je puta obilježio učitelj Terry Shay iz Iowe 15. rujna 2009. godine. Od tog događaja svake se godine na ovaj nadnevak diljem svijeta obilježava Dan točkica kao proslava hrabrosti, kreativnosti i suradnje.

Postoji knjiga pod nazivom The Dot (Točka) koja je napisana u obliku dječje slikovnice a koja je prevedena na mnoge svjetske jezike. Učenici su je s učiteljicom Patricijom čitali prošle školske godine na satima Hrvatskog jezika, a sada su se prisjetili priče. Napisao ju je pisac Peter H. Reynolds. To je priča o brižnoj učiteljici koja ohrabruje djevojčicu imena Vashti neka vjeruje u svoje sposobnosti i skupi hrabrost kako bi nacrtala točku te tako „ostavila svoj trag“. U današnje digitalno doba/ vrijeme djecu treba ohrabrivati više nego ikad. Ono što počinje kao mala točka na komadiću papira postaje prekretnica na putu prema samopouzdanju. Djeci je to od iznimne važnosti.

Učiteljice Alenka Taslak, Jelena Šimunović Antunović, Danijela Horvat, Dubravka Kruljac, Mirjana Šutalo Vulić, Senka Lah, Ivana Hrastović Mandarić, Ksenija Rumora, Jasminka Hajpek i Patricija Hercog pripremile su, osmislile i organizirale javni događaj vezan uz obrazovanje povodom obilježavanja Međunarodnog dana točkica na međužupanijskoj razini s puno zanimljivih aktivnosti za učenike.

Video uratke učenika i učiteljica možete pogledati u grupi na međužupanijskoj razini „International Dot Day“ na poveznici https://flip.com/dbad95ec     (nakon otvaranja poveznice potrebna registracija gmailom).

Patricija Hercog, učiteljica, PŠ Budimci