Dobrodošla nam jeseni u PŠ Budimce!

Autor: Tajana Tomoković, 10. 10. 2023.

"Jesen je drugo proljeće gdje je svaki list cvijet." – Albert Camus

Učenici 3. razreda naše Područne škole Budimci hrabro su sa svojom učiteljicom Patricijom zakoračili u 3. razred. Već prvim danom nastave nove školske godine rujan počinje širiti svoja krila i doziva jesen.

Trećaši su započeli nove radne pobjede u toplim jesenskim danima. Integrirano u redovnu nastavu te u sklopu izvannastavnih aktivnosti u razredu i u lokalnoj zajednici u svom selu obilježili su neke od prigodnih rujanskih nadnevaka. Već samim početkom mjeseca rujna prikrao se Međunarodni dan pismenosti kojeg su na satu Hrvatskog jezika obilježili su raspravom o važnosti pismenosti u današnjem svijetu kao jednim od najvažnijih ljudskih prava. Naučili su što se obilježava današnjim danom i koja je važnost tog obilježavanja. Tijekom rujanskih sati Izvannastavne aktivnosti „Projektne eTwinning radionice“ upoznali su se s projektima u kojima će biti i ove školske godine aktivni sudionici te tu također proveli neke od uvodnih aktivnosti projekata „Ljepota čitanja 4“ i „Eko eTwinneri“ kao i nastavne uvodne aktivnosti na prošlogodišnji Climate Action Project /Projekt Klimatska Akcija. U drugoj polovici rujna pozdravili smo jesen šetnjom kroz selo, skupljanjem jesenskih plodova, lišća i proučavanjem promjena koje donosi jesen ne samo na biljnom i životinjskom svijetu već i koje promjene donosi ljudima (pripremanje zimnice, traktori na ulicama znače pojačane radove na poljima…). Učenici su donijeli u razred jesenske plodove iz svojih kućanstava te smo napravili izložbu u školi.

S našom školskom knjižničarkom J. Vešligaj proveli smo mnoštvo zanimljivih aktivnosti kao uvod u nastavak prošlogodišnjeg razrednog projekta Lektira izvan okvira. Ovogodišnji razredni projekt Lektira izvan okvira 2 donijet će nam mnoštvo novih djela za cjelovito čitanje koje ćemo svaki mjesec predstaviti, pročitati i obraditi na inovativan, zanimljiv i učenicima pristupačan način maksimalno ih uključivši u sate obrade i prezentacije provedenih aktivnosti. Sredinom mjeseca obilježili su trećaši i Međunarodni dan točkica na zanimljiv i njima svojstven način: raspravom, razgovorom, iznošenjem vlastitih iskustava prošlogodišnjeg obilježavanja. Svoje likovne radove nastale na satu Likovne kulture na tu temu učenici su uz učiteljičinu pomoć postavili na Flipgrid s učenicima iz nekoliko različitih škola iz nekoliko županija. Krajem mjeseci prikrao se Europski dan jezika za kojeg su izradili straničnike s izrekama o jeziku na engleskom jeziku, prevodili izreke i bojali straničnike bojama jeseni. Uratke su fotografirali i također postavili na zajedničku kolekciju radova u Glipgrig s ostalim učenicima sudionicima. Školske odmore učenici u razredu krate na prostranom velikom tepihu slažući kockice, puzzle i igrajući društvene igre.

Za listopad jedan od planova nam je odraditi likovne radove na temu jeseni i čitanja te ih čarolijom naših ruku pretvoriti u čarobne straničnike koji će otići na likovni natječaj u jednu školu na jugu naše domovine. Učenici i učiteljica raduju se izazovima koje donosi listopad!

Patricija Hercog, PŠ Budimci