Suradnja Budimčana sa školskom knjižnicom i nastavak provedbe projekta Lektira izvan okvira 2 u PŠ Budimci

Autor: Josipa Vešligaj, 9. 11. 2023.

Prošle školske 2022./2023. godine projekt Lektira izvan okvira dviju autorica (učiteljice Patricije Hercog i  knjižničarke Josipe Vešligaj) pokazao se kao uspješan, izvrstan i zanimljiv način obrade djela za cjelovito čitanje. Učenici 2. razreda prošle su školske godine željno iščekivali svaki sat obrade lektire pitajući se što ih ovaj put očekuje te su rado sudjelovali u aktivnostima koje smo im priredili.

Slijedom provedenih razgovora s učenicima i evaluacijom prošlogodišnjeg projekta autorice su odlučile nastaviti projekt u novoj 2023. /2024. školskoj godini. U uvodnome susretu koji se održao krajem rujna ove školske godine u (sada) 3. razredu PŠ Budimci u istom sastavu učenika, na zabavan smo se način  prisjetili djela koja su se čitala u 2. razredu. Kroz kviz, koji je napravljen u Web 2.0. digitalnom alatu Kahoot, učenici su pokazali koliko se sjećaju tih djela. Natjecali su se u tri skupine, a prvo mjesto osvojili su učenici iz skupine Carevi. Drugo su mjesto osvojili Slonovi, a treće Patuljci. Smijeha, zabave i natjecateljskog duha na ovom susretu nije nedostajalo.

Ove školske godine očekuju nas nova djela, pretežito dječji romani kao što su Čudnovate zgode Šegrta Hlapića, Vlak u snijegu, Dnevnik Pauline P., koja nam otvaraju mogućnosti za primjenu novih suvremenih metoda u radu i nove aktivnosti. Kako bi se pripremili za čitanje malo dužih djela, dječjih romana, učenici su izradili svoje straničnike. Na jednoj strani su ga obojali, a na drugoj strani su nacrtali svog omiljenog lika iz prijašnjih djela koja su čitali. I ove su godine dobili knjižice u koje će na kraju školske godine upisati koja su im se tri djela najviše svidjela.

Josipa Vešligaj, knjižničarka; Patricija Hercog, PŠ Budimci