GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE – SA ŽUPANIJSKE NA DRŽAVNU SMOTRU

Autor: Tajana Tomoković, 26. 3. 2024.

Učenice petih razreda, Ana Cvijanović, Ena Franjković, Dunja Todorić i Paula Riger su sa svojom učiteljicom prirode Kristinom Marinković sudjelovali na Županijskoj smotri projekata iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja (GOO) u Osijeku, 20.3.2024. godine. Predstavile su svoj rad pod nazivom Očuvanje prirodne baštine. U središtu pozornosti rada našla se naša Javorolisna platana iz 19. st., iz vremena grofovije Pejačević koja se nalazi u neposrednoj blizini naše škole. Ideja je proizašla iz prethodno uspješno odrađenih projekata.

Ovakvim načinom učimo učenike da budu aktivni i odgovorni građani, pravedni, empatični, da sudjeluju u aktivnostima za dobrobit svoje zajednice. Cilj „ Projekt građanin“ je aktivno sudjelovanje mladih u rješavanju problema. Uočili smo da učenici nisu baš upoznati s prirodnom baštinom i da ne znaju da se u Podgoraču nalazi Javorolisna platana koja je pravi kandidat za jednu od kategorija zaštite – parkovna arhitektura pojedinačno stablo. Inače, ova Javorolisna platana za koju smo dobili samo riječi pohvale, jedini je primjerak koji je ostao sačuvan iz nekadašnjeg velebnog perivoja Pejačević, a koji je krasio nekadašnji dvorac.

Cijelo vrijeme projekta pratio nas je prof. Zlatko Kovač sa svojim dragocjenim informacijama i savjetima. Miroslav Šarić iz Zavičajnog muzeja Našice bio nam je od velike pomoći. Knjižničarka naše škole, Josipa Vešligaj također nam je bila uvijek na raspolaganju i također od velike pomoći.

Osim što ćemo svoj rad predstaviti u Zagrebu na Državnoj smotri, veseli nas i činjenica da smo sve prisutne zainteresirali za našu „Posljednju damu podgoračkog perivoja“ te ju žele što prije „upoznati“.

Učiteljica: Kristina Marinković