European Day of Languages - greetings across the miles

Autor: Tajana Tomoković, 26. 9. 2017.

Europski dan jezika obilježavamo 26.rujna. Ove smo se godine uključili u eTwinning projekt European Day of Languages - greetings across the miles. Koje smo aktivnosti proveli sa učenicima i s kim smo surađivali izvjestili su i na Facebook stranici Učitelj,( https://www.facebook.com/ucitelj.hr  ) stranici specializiranoj za promociju školskih radova i aktivnosti. U nastavku prenosimo članak...

"Koliko li smo samo bogati kada poznajemo jezik i kulturu drugoga? Koliko to pozitivnog znači, Europski dan jezika nas od 26. rujna 2001. podsjeća na to. Učiteljice engleskog jezika Jelena Baričević Momčilović i učiteljica njemačkog jezika Tajana Tomoković nam šalju priču koja opisuje kako one njeguju važnost učenja stranih jezika. Na platformi eTwinning (www.etwinning.net) pronašle su projekt European Day of Languages - Greetings across the miles u koji su se uključile s učenicima sedmih i osmih razreda.

Dvije su glavne aktivnosti koje su odradile sa sedašima i osmašima. Učenici su prvo izradili razglednice gdje predstavljaju sebe, školu, mjesto i zemlju. Razglednice su pisali na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku te ih poslali na adrese 13 škola u 8 europskih država partnera. Zemlje partneri su Francuska, Italija, Norveška, Litva, Latvija, Rumunjska, Poljska i Grčka. Druga aktivnost je bilo snimanje kratkog videa u kojem su na hrvatskom i engleskom predstavili sebe, školu, jezik, zemlju, aktivnosti kojima se bave, pozdravili su projektne patnere i pozvali ih da im se jave kako bi se suradnja nastavila. Video su učitali u Twinspace na platformi eTwinning, a u utorak, 26.rujna, svoj video i videa zemalja partnera predstaviti će ostalim učenicima u školi.
Učenici su s puno entuzijazma sudjelovali, veselili se izradi razglednica, ali i svakoj pristigloj razglednici koju su dobili od projektnih partnera. Video uratke su pregledavali, slušali i čudili se drugim jezicima, ali i tome kako učenici u drugim zemljama govore engleski. Rad na projektu im je bio izazovan i zanimljiv. Učenici se nadaju da će se netko javiti e-mailom ili ih pronaći na Facebooku čime bi se suradnja nastavila, a učenici bi dobili priliku korisiti znanje stranog jezika.
Učenik Ivan Đurić je izradio kolaž zastava, a učenica Tamara Metikoš je montirala video.
Europski dan jezika 26. rujna 2017."

Video uradak... https://youtu.be/jQBZ7pjaDdg

#ucitelj #europskidanjezika #stranijezici #EuropeanDayofLanguages #eTwinning #engleskijezik #njemackijezik

Kao što je i najavljeno, učenici su predstavili projket ostatku velike smjene. Na hrvatskom i engleskom jeziku, učenici su ukratko opisali aktivnosti i najavli videa koje smo pogledali u holu škole.