Dani zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Tajana Tomoković, 23. 10. 2017.

U proteklom tjednu učenici su kroz razne aktivnosti obilježili Dan zahvalnosti za plodove zemlje, Dan kruha i Dan jabuka. U nastavku pročitajte što su to vrijednoga radili učenici u Razbojištu, Budimcima i Podgoraču...

DANI KRUHA I JABUKA U PŠ RAZBOJIŠTE

Svečano je danas bilo u našoj školi. Obilježili smo Dane kruha – dane zahvalnosti za plodove zemlje i Dan jabuka.

Želja nam je bila da ove godine ta dva blagdana spojimo u jedan. Uvijek smišljamo nešto novo, nešto drugačije. Uvijek zajedno s puno ideja. Na početku smo svi zajedno poslušali priču „Kruh moje bake“ koju je izabrala vjeroučiteljica Slavka. Porazgovarali smo i prisjetili se važnosti štovanja kruha i plodova zemlje.

Osmislili smo mnogo aktivnosti, pa smo morali biti vrlo organizirani i vrijedni. Prema željama podijelili smo se u skupine kojima smo dali nazive: Pekari i buhtle s pekmezom, Slastičari i kolač od jabuka, Dizajneri stripa i plakata, te Mali likovnjaci.

Buka i lupanje modli, tepsija i trenica zamijenila je buku naših glazbenih instrumenata, a miris jabuka, cimeta i kvasca, oblake brašna, prosipano mlijeko i šećer učini naše učionice pravim slastičarskim radnjama. Dizajneri osmislili strip „Od sjemenčice do pogačice“ i „Jabukom do zdravlja“.

Mame su strpljivo i s mnogo ljubavi ispekle sve naše proizvode, a mi smo na kraju dobro se pogostili za našim bogatim stolom.

Ljubica Đurić, Slavka Đukić i Silvana Šarić

Kruh iz krušne peći na OPG Marošević

Budimački  1. i  3. razred  Dane zahvalnosti za plodove zemlje su uz mnoštvo ostalih aktivnosti obilježili na obiteljskom imanju  našeg prvašića Luke Maroševića. Na imanju nas je dočekala Lukina obitelj: roditelji, baka i djed. Baka Ružica zapalila je vatru u krušnoj peći dok su dječji znatiželjni pogledi proučavali kako izgleda krušna peć, koja joj je uloga   i koja je pomagala baka koristila u pečenju kruha i pogača. Majka i baka zamijesile su tijesto te oblikovale pogače i kruh. Dok su se pogače pekle učenici su se likovno izrazili te naslikali svatko svoju krušnu peć. Baka Ružica pripremila je nekoliko vrsta pekmeza, domaću mast i crvenu papriku, kobasicu i šunku za degustiranje uz vruću pogaču. Nakon toplog doručka učenici su  zajedno zaigrali  nogomet u velikom dvorištu. Uslijedio je povratak u školu i nastavak obilježavanja Dana kruha  kroz vjeronaučne aktivnosti.

Učiteljice Patricija Hercog, Milica Ivančić

U Podgoraču, učenici su krušne proizvode donijeli u školu. Po razredima su podijelili zadatke pa su tako neki donijeli slane, neki slatke, neki voćne proizvode koje su sa svojim razrednicima izložili u holu škole. Za vrijeme razrednog odjela, učenici su se okupili, poslušali riječi vjeroučiteljice Marijane Černava, pomolili se , a potom i degustirali izloženo.