Dan planeta Zemlje u Stipanovcima

Autor: Tajana Tomoković, 28. 4. 2018.

Ove smo godine u Područnoj školi u Stipanovcima obilježili Dan planeta Zemlja na nov i poseban način. Taj dan je bio poseban za našu školu jer smo ugostili sve učitelje i učenike nižih razreda naše škole. Bio je to zaista pravi izazov ugostiti oko 140 učenika i 13 učitelja naše škole. Učenici su sudjelovali u integriranom radnom danu u našoj školi gdje su sudjelovali u raznim aktivnostima koje su usmjerene upravo na naš planet Zemlju.

Našoj dragoj Zemljici priredili smo niz iznenađenja za njezin rođendan. Budući da dana 22. travnja Naš planet slavi svoj dan, odlučili smo tu svečanost uveličati nizom zanimljivosti u našoj školi. Potaknuti tezom da trebamo živjeti obazrivije i da moramo pomno planirati što ćemo ostaviti nadolazećim generacijama odlučili smo to i pokazati na poseban način.

Svakodnevno slušamo u medijima da se posljednjih desetljeća Zemlja drastično mijenja, a okidač tih promjena u velikoj mjeri bili su ljudi. Iako postoji razlog za zabrinutost zbog rastućih problema možda i nije sve toliko crno.

Zasukali smo rukave i pokazali da i mi možemo nešto učiniti te učiniti naš planet boljim. Na početku smo kao pravi domaćini pozdravili sve prisutne, a zatim smo pogledali zanimljivi film pod nazivom "Utjecaj čovjeka na planet Zemlju". Nakon toga uslijedio je rad učenika po skupinama. Učenici 1. razreda su izrađivali zanimljive slikovnice o Zemlji i o tome što ona voli i ne voli. Zatim su se poigrali zanimljivim kanticama u koje su odlagali i razvrstavali otpad. Učenici 3. razreda bili pravi istraživači i radili su pokuse kojima su istraživali vodu: svojstva vode, topljivost materijala u vodi, što pluta – što tone i pročišćavanje vode. Bilo je i kreativnih skupina koje su izrađivale šumeće eko kugle za kupanje i ukrašavali stalenke, cvijeće od papirnatih ubrusa i blazinica, ptice od različitih sjemenki te šarene i zanimljive vjetrenjače. Naše školsko dvorište i predvorje škole smo ukrasili prekrasnim sadnicama koje smo zasadili. Sada se u predvorju naše škole lakše diše jer nam ga krase šarene biljke koje primamljivo privlače pogled svakog prolaznika. Nakon teških i iscrpnih radionica okrijepili smo se u našem školskom dvorištu zahvaljujući vrijednim rukama naših mama koje su za sve učenike i nas učitelje priredile pravu gozbu.

Na kraju smo se svi opustili prikladnim tjelesnim aktivnostima koje su nam svima dobro došle u organizaciji našeg učitelja Ivana Ferenčaka. (natjecanja u trčanju, skakanje u vrećama, potezanje konopca…)

Na ovakav zanimljiv način potaknuli smo učenike i njihove učitelje da već od najranije dobi počnu razmišljati kako ćemo pomoći našoj zemlji, a time i sami sebi. Učenici su se zaista na poseban način zabavili, a ujedno i nešto novo naučili te smo barem na neki način uveličali rođendansku svečanost našega planeta.

« Ožujak 2024 »