Dan planeta Zemlje "kod Đeme" šestu godinu

Autor: Tajana Tomoković, 5. 5. 2018.

U ponedjeljak, 23.travnja 2018. učenici od 5. do 8. razreda su sa učiteljima predmetne nastave tradicionalno proveli dan u prirodi povodom Dana planeta Zemlje. U jutarnjim satima krenuli smo šesti puta pješke do šume „kod Đeme“. Po dolasku, učenici su se podijelili u unaprijed dogovrene radionice. Na svježem zraku učenici su sudjelovali u radionicama kojima smo zajednički posvijestili važnost očuvanja našeg planeta. Predstavnici radionica prezentirali su radove ostalim učenicima i učiteljima, a potom smo krenuli nazad prema školi i svojim kućama.

Učenici su se mogli odlučiti i sudjelovati u jednoj od šest radionica.

1. „PRIRODA U MALOM“

Voditelji: Kristina Martinković (PD), Elena Kljajić Lončarević (knjižn.) i Matej Ižaković (LK)

Učenici su skupljali mahovinu i kore drveća te izrađivali kućice za ptice. Osim toga su crtali i u crteže dodavali materijale iz prirode.

1. DECOMPOSING

Viditeljice: Božena Miser Kovačić (EJ) i Jelena Subjak (EJ)

Učenici su proučavali koliko kojim materijalima treba da se razgrade, izradili su plakat i reciklirali otpad, tj. od starih stvari izradili nove.

1. PRIČAJ MI CVIJEĆEM

Voditeljice: Marija Varga (HJ), Vanesa Topalović (HJ) i Zvjezdana Riger (HJ i POV)

Učenici su pisali stihove i izradili plakate.

1. MATEMATIČKA VAZA

Voditeljice: Maja Milinković (MAT) i Maja Benak (MAT)

Od starih likovnih radova učenici su izrađivali mrežu rombskih dodekaedara (geometrijsko tijelo sa 12 strana). Zanimljivo je da je rombski dodekaedar otkrio dr. Stanko Bilinski rođen 22.4.1909. u Našicama.

1. SVUDA SU BOŽJI TRAGOVI

Voditeljica: Marijana Černava (VJ)

Učenici su u šumi tražili biljke i ostale prirodne materijale koje su ponijeli u školu za sadnju i izradu te su napisali pjesmu.

1. TETRA PAK CLOTHES / TETRA PAK KLEIDUNG

Voditelji: Jelena Baričević Momčilović (EJ), Tajana Tomoković (NJEM), Mario Gajski (TZK) i Jelena Strišković (FIZ)

Učenici su od višeslojne tetra pak ambalaže izradili didaktičke materijale za nastavu stranih jezika. Za modele dječaka i djevojčice izrezivali su odjeću i obuću, bojali  i na stražnju stranu zalijepili magnet.

Učiteljice Jelena Baričević Momčilović i Tajana Tomoković ovom su se prigodom uključile u još jedan eTwinning prijekt. U projektu World Earth Day 2018. zajedno sa partnerskim školama iz Poljske, Italije, Slovačke, Rumunjske i Turske razmijenili su iskustva i ideje kako obilježiti Dan planeta Zemlje. Za tu prigodu učiteljica je u aplikaciji anyflip.com (bookmaker) prikazala kako mi obilježavamo dan posvećen našoj Zemlji.