e Twinning projekt: Upoznajmo Hrvatsku

Autor: Anamarija Derner, 14. 6. 2019.

Učenici 2./4. r. iz PŠ Stipanovci ove godine su sudjelovali u međunarodnom e Twinning  projektu pod nazivom Upoznajmo Hrvatsku. Projekt je otvoren u listopadu i trajao je kroz cijelu školsku godinu. Projekt je osmišljen je za učenike četvrtih razreda na način da se gradivo predviđeno kurikulumom usvoji na kreativan i učenicima zanimljiv način.

Ideja je bila da se iz svake županije po jedna škola uključi u projekt razmjene kutija kojima će se, na različite načine, predstaviti kultura, tradicija, govor, jelo, pjesma, igra i sl. svake županije. Tako su učenici PŠ Stipanovci odabrani kao jedini predstavnici Osječko-baranjske županije koju su predstavljali.

Kutija je sadržavala informacije i materijale o pojedinoj županiji:
1. Razglednica županijskog središta i mjesta u kojoj se škola nalazi
2. Uobičajene riječi na narječju (definirat ćemo ih naknadno) kako bismo vidjeli bogatstvo i različitost hrvatskih narječja
3. Prirodne ljepote
4. Kulturna baština (materijalna i nematerijalna)
5. Tradicionalna hrana
6. Tradicionalna glazba
7. Tradicionalna igra
8. Jedno književno djelo (priča, pripovijetka) odrađena na način da po jedan odlomak učenici napišu na svom dijalektu te se na kraju dobiva dijalektalnu pripovijetka

Konačni rezultat projekta je originalno stvoren i osmišljen nastavni materijal (kutije) za poučavanje nastave prirode i društva koji će se moći koristiti u narednim školskim godinama. Također je u digitalnom obliku osmišljena i dijalektalna slikovnica koja će predstaviti dijalektalno bogatstvo hrvatskog jezika te će i ona služiti kao metodički materijal u školama partnerima te ostalim školama budući da će biti javno dostupna putem web stranica škola partnera.

Učiteljica: Monika Mužar - Kos

Sve fotografije možete pogledati u prilogu pri dnu stranice.