Autor: Tajana Tomoković, 25. 11. 2020.

Početak školske godine kao da je bio jučer, a mi smo već dobro zagazili u mjesec studeni u kojem obilježavamo jedan od najvažnijih dana od postanka naše samostalne Domovine.

DAN SJEĆANJA NA VUKOVAR

Dan koji je obilježio silnu želju za samostalnošću RH. Dan kada su Vukovarci i svi branitelji pokazali veliku hrabrost i izdržljivost braneći ovaj grad do zadnjih snaga i nesebično ga žrtvujući za obranu Naše lijepe domovine.

UVIJEK MISLIM VUKOVAR

Uoči državnog praznika Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje učenici 2. /4. r. PŠ Stipanovci su dostojanstveno i primjereno odali počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada – simbola hrvatske slobode. Tako su se prisjetili na neke trenutke i događaje koje su se zbile u povijesti nekog vremena, a koji su se svima nama odraslima, a posebno samim VUKOVARCIMA , urezali duboko u srca. Učenici su tijekom cijelog tjedna sudjelovali i u nizu aktivnosti na temu sjećanja na Vukovar. Pisali smo stihove za pjesmu o Vukovaru, pisali smo i sastavke na temu Lijepo je živjeti u miru, a oslikavali smo simbole Vukovara. Tradicionalnim paljenjem svijeća obilježili smo godišnjicu tragedije koja se dogodila u Vukovaru. Tako smo barem malim znakom pažnje ukazali koliko suosjećamo sa žrtvama domovinskog rata. Tako smo se još jednom poklonili GRADU HEROJU i odali mu posebnu počast.

DAN SJEĆANJA NA VUKOVAR

Obilježavanje Dana sjećanja u našoj školi započeli smo u oba „balončića“ gledanjem edukativnog filma koji je za škole pripremio Hrvatski memorijalno – dokumentacijski centar Domovinskog rata i učenica Antea Dedić.

„Balončić“ 2. i 4. razreda je poslije gledanog filma na nastavi HJ temu Domovinskog rata proširio interpretirajući prigodne tekstove i pisanjem pjesama o Vukovaru.

Poruke mira učenici 2. razreda su poslali crtajući „Golubice“ posebnom kombiniranom tehnikom (kredama u boji i oblikovanim papirom). Učenici 4. razreda sada već svojim vještim ručicama izrađivali su Vučedolsku golubicu simbol vukovarskog kraja.

„Balončić“ 1.i 3. razreda je slušao pjesmu „Za domovinu“ i ulomak iz dječje slikovnice Ciconia Ciconia: Bijela roda, kojoj je tema život rode u ratnim zbivanjima.

Učenici 3. razreda su zatim tehnikom grataža crtali Vodotoranj u Vukovaru, dok su se učenici 1. razreda upoznavali s namjenom pripremljene hrvatske zastave na koplju u drvarnici koju je naša teta Emica postavljala na pročelje školske zgrade. U svoje crtančice su crtali hrvatsku zastavu i grb.

Na kraju smo svi zajedno ispred naše škole zapalili lampione želeći na taj način poslati poruku da smo mi i ovako mali naučili velike stvari o obilježavanju Dana sjećanja na Vukovar i zahvaliti svima koji su zaslužni što živimo u samostalnoj RH.

Učenici i učiteljice PŠ Razbojište

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje učenici 4. razreda Područne škole Budimci obilježili su na poseban način: svečano i dostojanstveno kako i priliči ovom blagdanu. Kroz međupredmetne teme i korelaciju nastavnih predmeta učenici su proveli iznimno zanimljivu Večer čitanja na kojoj se između ostalih našlo i tekstova, pjesama, stihova o Vukovaru; tradicionalno smo upalili lampione ispred naše škole te se prisjetili prošle školske godine i načina na koji smo prošle godine obilježili ovaj za našu domovinu i naš narod jako važan nadnevak. Poveo se razgovor (onoliko koliko je dovoljno da djeca ovog uzrasta znaju o tome) o sudjelovanju njihovih djedova, očeva, susjeda u obrani naše domovine u Domovinskom ratu te o poginulima i nestalima za vrijeme istog. Napisali smo akrostih na temu Vukovara, na satu likovne kulture izradili smo od glinamola simbol Vukovara- Vodotoranj te o njemu istražili na satu Izvannastavne aktivnosti i putem jednog od omiljenih web 2.0. alata Linoit-a složili nastale materijale na „oglasnu ploču“. Neizostavnim uređivanjem školskog panoa u holu škole i izložbom naših radova nastalih u provođenju aktivnosti za ovaj dan zaokružili smo obilježavanje blagdana u našem razredu.