Autor: Tajana Tomoković, 15. 4. 2024.

Dana 11. 4. 2024. godine učenici od 1. do 4. razreda PŠ Stipanovci, zajedno sa učiteljicom Monikom Mužar - Kos i knjižničarkom Josipom Vešligaj,  posjetili su Reciklirano imanje ZMAG (Zelena mreža aktivističkih grupa) u Vukomeriću. Imanje je zamišljeno kao eko selo i poligon za istraživanje permakulture i održivog načina života. Posjet je organiziran u okviru hrvatske inačice programa "sCOOLFOOD".

Program "sCOOLFOOD" provodi Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u suradnji s hrvatskim školama, a započeo je u veljači ove godine. Temelji se na edukaciji djece i mladih o povezanosti održivosti hrane i okoliša s prehranom, poljoprivredom, energijom, životnim stilovima i smanjenjem otpada. Učiteljica Monika i knjižničarka Josipa pod satima razrednog odjela do sada su održale nekoliko radionica iz kojih su učenici mogli naučiti kakva je to kvalitetna hrana: dobra, čista i ispravna te što znači ekološka održivost u lancu opskrbe hranom. Dosadašnje stečeno znanje utemeljili su ovim posjetom imanju ZMAG gdje su proveli zabavan i poučan dan u prirodi. Predstavnici imanja proveli su učenike kroz imanje i ispričali priču o tome kako ono funkcionira, a kroz predavanja, interaktivne radionice i grupni rad učili su kako primijeniti zdrave prehrambene navike i kroz njih živjeti održivije. Izrađivali su domaće kuglice od datulja i lješnjaka kojima su se na kraju zasladili.