> Projekti  > GLOBE

JESEN u Globe-u

Autor: Tajana Tomoković, 9. 12. 2016.

U petak,  2. prosinca na roditeljskom sastanku roditeljima je prikazano što su sve učenici ovoga polugodišta radili iz projekta GLOBE. Učenici su pratili  vremenske promjene u jesen , istraživali o jeseni,  svakodnevno mjerili temperaturu, pratili naoblaku,  donosili jesenske plodove, reciklirali papir, izrađivali jesenske zavjese, čistili okoliš. Učenici su uz pomoć učiteljice i asistentice izradili plakat o jeseni te na njemu napisali zaključke toga godišnjeg doba.  Roditeljima je prikazan i video uradak o recikliranju papira.

Učiteljica Martina Knežević

Priloženi dokumenti:
jesen.jpg (125.71 KB)

OŠ Hinka Juhna Podgorač - GLOBE škola

Naša mala škola je ove godine u ožujku postala GLOBE škola, a time i druga GLOBE škola na našičkom području. Taj status dobila je nakon što su učiteljice Maja Benak i Ljubica Đurić prošle seminar za GLOBE voditelje.

Što je zapravo GLOBE?

GLOBE (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) program je znanstveno obrazovni program namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola. Zamisao o programu GLOBE obzananio je 1994. godine tadašnji američki predsjednik Al Gore na Dan planeta Zemlje (22.travnja). Glavni nositelj programa GLOBE u SAD-u je Sveučilišna korporacija za atmosferska istraživanja (UCAR), a partneri NASA – američka Državna uprava za atmosferu i svemir, Nacionalna fondacija za znanost, Sveučilište države Colorado i US State Department. U program je danas uključeno preko 100 zemalja i 20 000 škola, a na svakom od kontinenata  postoji bar jedna GLOBE škola. U Hrvatskoj je ovom projektu pristupilo više od 100 škola.

Program GLOBE predviđa redovita i kontinuirana učenička mjerenja i opažanja u neposrednom okolišu škole. Mjerenja i opažanja obavljaju se na području atmosfere, vode, tla i pokrova, a rezultati istraživanja se međusobno upotpunjuju i povezuju, čime se ostvaruje program cjelovitog praćenja stanja okoliša. Prikupljeni se rezultati unose u zajedničku bazu podataka na GLOBE server.

Ovim se projektom nastoji potaknuti učenike na stjecanje spoznaja o okolišu, upoznavanje i ovladavanje novim tehnologijama, izgrađivanje pravilnog stava o zaštiti i unaprjeđenju okoliša, poticanje istraživačkog duha te razvijanje socijalnih kompetencija. Jednako važan cilj je i zadovoljavanje učenikove potrebe za fizičkom aktivnošću u vanjskim prostorima škole.

Zainteresirani više o samom programu GLOBE mogu saznati na mrežnim stranicama globe.pomsk.hr i www.globe.gov.

« Ožujak 2024 »