2023-10-20 22:39:34

Međunarodni dan bijelog štapa

Dugi niz godina naša škola sudjeluje u obilježavanju Međunarodnog dana bijelog štapa. Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se svake godine 15. listopada od 1964. godine kada je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država taj dan proglasio Danom bijelog štapa.  Bijeli štap je prometni zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, ali i pomagalo koje slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu.

Povodom ovogodišnjeg Međunarodnog dana bijelog štapa naši su učenici 13. listopada 2023. sudjelovali u centru Našica u zanimljivim radionicama i aktivnostima sa željom da se javnost senzibilizira i osvijesti o problemima osoba s oštećenjem vida. Pripremanje, osmišljavanje, sudjelovanje i organizaciju ovog javnog događaja koji je također vezan i uz obrazovanje na međužupanijskoj razini ove školske godine provode: Udruga slijepih Našice (predsjednica T. Bela i članovi Udruge), učiteljice Alenka Taslak i Jelena Šimunović Antunović iz OŠ Dore Pejačević Našice, učiteljica Ivana Hrastović Mandarić iz OŠ „Vladimir Nazor“ Đakovo, učiteljica Jasminka Hajpek iz OŠ Antuna Kanižlića Požega i učiteljica Patricija Hercog iz OŠ Hinka Juhna Podgorač, Područna škola Budimci.

Učenike 3. razreda PŠ Budimci i učenike 7.b razreda naše škole na ovu su manifestaciju vodile psihologinja Zrinka i učiteljica Patricija

Plan aktivnosti i radionica u samom centru Našica bio je sljedeći (učenici su sudjelovali prema vlastitim afinitetima na pojedinim aktivnostima):

-Intervju sa članovima Udruge slijepih Našice (dnevne aktivnosti, asistivna tehnologija)

-Pisanje imena na brajici (unaprijed pripremljena brajična slova)

-Samostalno kretanje u uvjetima simulirane sljepoće (pomoću bijelog štapa) – videće osobe

-Hodanje s povezom na očima uz vodstvo druge osobe

-Način ophođenja s osobama s oštećenjem vida i vođenje osoba (slijepi)

-Pogađanje predmeta s povezom na očima

-Igra „Pokvareni telefon“ s povezom na očima (na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku)

-Društvene igre za osobe s oštećenjem vida

-Pomagala za osobe s oštećenjem vida

- Cilj 11 ciljeva održivog razvoja: „Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim“ (Gdje se u našem gradu i zašto nalaze natpisi na brajici i taktilne ploče / oznake bitne za kretanje slijepih osoba u prometu?)

-Radovi članova Udruge i časopis OPIP (uradak koji je izradio član udruge a namijenjen je osobama koje vide)

Aktivnosti je bilo puno i prilagođavale su se količini učenika i interesu.

Patricija Hercog, PŠ Budimci

    

    

    

    

 


Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač