Projekt "Naša mala knjižnica"

Autor: Josipa Vešligaj, 10. 2. 2020.

Ove školske godine učiteljice Patricija Hercog i Monika Mužar Kos, zajedno s knjižničarkom, uključile su se u međunarodni projekt „Naša mala knjižnica“. Cilj je projekta poticanje kritičkog čitanja od najranije dobi, promoviranje hrvatskih i stranih autora te suradnja učitelja, knjižničara, roditelja i učenika. Projekt je namijenjen učenicima od 1. do 4. razreda.

Tijekom školske godine moramo pročitati 6 knjiga, a dobili smo i kreativnu knjižicu sa zanimljivim zadacima vezanima uz odabrane knjige. Neki od zadataka su i nagradni. Knjige koje ćemo ove godine pročitati su: Kestutis  Kasparavičius: Podvodna priča, Iva Dužić: Bodljikava knjiga, Branka Žodan: Sjeverac dječarac i patka selica, Jana Bauer: Din don priče, Nada Horvat: Brbljibanovo kazalište, Marijana Križanović: Čarobni kalendar. Zastupljene su različite vrste, od romana, kratkih priča pa sve do igrokaza i pjesmica.

U sklopu projekta čekaju nas i različiti kreativni zadaci i natječaji poput razmjene knjižnih junaka, čitateljskog vlakića, pisma iznenađenja, natječaja na najčitateljskiji kutić te različiti literarno-likovni natječaji. Do sada smo  uredili čitateljske kutiće u PŠ Budimci i PŠ Stipanovci te izradili knjižnog junaka, Patku selicu, koju ćemo razmijeniti s nekom drugom školom. Također, učenici rješavaju zadatke u Kreativnoj knjižici u kojoj se nalaze i nagradni zadaci.

Ono što nas je potaknulo da se prijavimo na ovaj projekt je činjenica da učenici sve manje čitaju i nadamo se da ćemo ih na ovaj način barem malo potaknuti na čitanje. Čitanje je važno jer, između ostalog, čitanjem vježbamo koncentraciju, razvijamo moždane stanice  i postižemo bolji uspjeh u školi, postajemo kreativniji i maštovitiji te povećamo fond riječi. Čitanje je odlična zabava i odvest će nas na mjesta na kojima nikada nismo bili.