Jurnjava na motoru kratka je priča Slavka Kolara, hrvatskog pisca poznatog po svojim djelima koja oslikavaju život na selu i svakodnevne situacije malih ljudi s humorom i ironijom. Ova priča je često dio školske lektire za učenike 3. razreda osnovne škole, a prikazuje dogodovštine Mladena-Macana, koji dolazi na praznike u Zagreb, gdje se prvi puta susreće s vožnjom motora.
Na početku sata učenici 3. razreda PŠ Budimci izrazili su svoje mišljenje o pročitanom djelu i upoznali su se s likom i djelom Slavka Kolara. Prepričavajući priču došli su do zaključka da je pouka ovoga djela da se djeca ne smiju igrati sa stvarima koje ih mogu dovesti u opasnost. Prepričavanje je bila uvodna aktivnost u glavni dio nastavnog sata i glavnu aktivnost pod nazivom lik iznenađenja. Učenici su dobili zadatak da izaberu jedan događaj iz priče i prepričaju ga na način da se u priči pojavi novi lik, odnosno lik iz lektire koju su ranije čitali. Tako je Gita postala policajka koja je Macana kaznila zbog vožnje motorom i odvela u policijsku postaju, Petar Pan je došao utješiti Macana i dao mu je savjet da ne uzima tuđe stvari koje su za njega opasne, Paulina i Macan zaljubili su se na prvi pogled i zajedno otišli na sladoled i u šetnju Zagrebom, dok je Draga putovala zajedno s Macanom vlakom u Zagreb. Nakon prepričavanja ilustrirali su prepričani događaj, a na kraju sata zabavili su se izradom motora od plastelina, odnosno prostorno su oblikovali motor plastelinom.
Priča Jurnjava na motoru je kratka, zabavna i poučna. Kroz smijeh i jednostavan jezik djeca se mogu povezati s glavnim likom i razumijeti važne životne lekcije. Također, priča potiče čitanje i razumijevanje književnosti, što je ključno za razvoj čitalačkih navika kod djece.
Josipa Vešligaj, knjižničarka
Patricija Hercog, učiteljica RN, PŠ Budimci