preskoči na sadržaj

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač

 > Naslovnica
Vijesti

Dan sigurnijeg interneta 2024

Autor: Maja Milinković, 6. 2. 2024.

 

I ove školske godine nastavljamo sudjelovati  u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta. Cilj sudjelovanja bio nam je poticanje i promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među mladima i djecom. 

Na koji smo ga način i kroz koje aktivnosti obilježili pogledajte u nastavku.

Svake godine 2. dana u 2. tjednu 2. mjeseca obilježava se Dan sigurnijeg interneta. U duhu slogana „Gejmaj sigurno - zajedno za bolji internet“, naša se škola priključila projektu u organizaciji Centra za sigurniji Internet.

„Razrednice šestih razreda vodile su svoje učenike kroz organiziranu radionicu koja je za cilj imala razviti svijest o rizičnim  ponašanjima u video igrama te potaknuti razvoj odgovornih navika igranja. Razgovarali smo o pitanjima tipa: Tko sve igra video igre? Koje sve igre igrate? Koliko često igrate? Razgovarate li sa suigračima u igri? Kako? O čemu razgovarate? Znaju li ti razgovori biti neugodni? Što onda napravite? te smo zajednički prošli kroz savjete Centra za sigurniji Internet koji im mogu pomoći da igraju bolje. U sklopu navedene radionice učenici su se podijelili u timove i natjecali se u davanju točnih odgovora. Na kraju su najuspješnijima, unutar svojih timova, bile podijeljene zaslužene pohvalnice.“

učiteljice Jelena B. Momčilović i Maja Milinković, MŠ

 

„Učenici sedmih i osmih razreda obilježili su Dan sigurnijeg interneta u sklopu
projekta LEAD-Online: Hate Out! - edukativne igre. Projekt je provela pedagoginja Ana Ivanišić uz pomoć učiteljica informatike Maje Benak i Maj Milinković.

Hate Out! je edukativna igra koja izaziva igrače da prepoznaju značajne karakteristike online govora mržnje, razumiju njihov utjecaj na žrtve i koriste protunarative kako bi odgovorili, koristeći konstruktivan dijalog i poruke. Igra sadrži devet različitih online scenarija govora mržnje, inspiriranih događajima iz stvarnog života, pažljivo izbjegavajući viktimizaciju određenih skupina. Svaki scenarij nudi kratak opis situacije i predstavlja glavne likove. Igrači moraju napraviti izbor s popisa radnji kao odgovor. Nakon odabira akcije, igrač dobiva povratnu informaciju o učinku svog izbora.

Projekt LEAD-Online bavi se potrebom za jačanjem kritičkog mišljenja i vještina digitalne i medijske pismenosti kod mladih ljudi, što je uzročno povezano s niskom razinom prijavljivanja i „normalizacijom“ govora mržnje na internetu.“

pedagoginja Ana Ivanišić, učiteljice Maja Benak i Maja Milinković, MŠ

  

 

„Učenici PŠ Budimci, PŠ Poganovci i PŠ Stipanovci obilježili su Dan sigurnijeg interneta. Kroz različite zadatke pronašli su alternativne aktivnosti koje mogu raditi u svoje slobodno vrijeme umjesto igranja video igara. Prisjetili su se odgovornog i neodgovornog ponašanja na internetu. Na kraju su poigrali edukativnu igru "Dabrica Darka upoznaje digitalni svijet" i "Interland".“

učiteljice Ana Slačanac i Silvana Šarić, PŠ

 

 

 

„Učenici 3. razreda PŠ Budimci i ove su se godine s učiteljicom Patricijom uključili u obilježavanje Dana sigurnijeg interneta. Taj pojam učenicima nije nepoznat jer tijekom školske godine puno uče o sigurnosti na internetu, o opasnostima koje vladaju u tom svijetu i o prevenciji svih vrsta zlouporabe kao i o nasilju u virtualnom svijetu. Centar za sigurniji Internet ove godine najavio je obilježavanje 6. veljače 2024. u duhu slogana „Gejmaj sigurno - zajedno za bolji internet“. Cilj ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe digitalnih tehnologija među djecom i mladima. Naglasak je na podršci stručnjacima koji rade s djecom te stvaranju platforme za dijalog i razmjenu iskustava. U našem 3. razredu proveli smo predloženu radionicu pod nazivom Balansiram čiji je cilj pronalaženje alternativnih aktivnosti u provođenju slobodnog vremena. Poslije radionice proveli smo evaluaciju provedenih aktivnosti u kojoj su učenici izrazili svoje mišljenje kako su se osjećali tijekom provođenja cijele radionice te koje su zaključke donijeli s učiteljicom Patricijom na samom kraju. Centar za sigurniji internet ove je godine osigurao raznolik program za obilježavanje Dana sigurnijeg interneta. Od publikacije, radionica prilagođenih uzrastima predškolske i školske djece preko online kviza s bogatim nagradama do live javljanja stručnjaka. Publikacija “Sve što želite i trebate znati o videoigrama”: Savjeti i smjernice stručnjaka o sigurnom korištenju videoigara biti će dostupni na službenim stranicama događaja. Live sa stručnjacima Centra za sigurniji internet na Instagramu: U javljanju uživo u ponedjeljak, 5. veljače na Instagramu, stručnjaci i roditelji mogli su čuti odgovore na mnoga pitanja o sigurnosti djece na internetu. Dan sigurnijeg interneta obilježio se i uživo u Osijeku 6. veljače s početkom u 11:30 u Staroj pekari gdje se održala javna tribina pod nazivom “Za tipkovnicom i konzolom – budi pod kontrolom”.“

učiteljica Patricija Hercog, PŠ Budimci

 

 




Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

e-Dnevnik

Projekti

 

Sigurnost na interentu

Centar za sigurniji Internet

      

 

 

 

 

Pet za net

 

Netica

Korisni linkovi



 > Prijava

CMS za škole logo
Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr
preskoči na navigaciju