Dani kruha, dani zahvale za plodove zemlje

Autor: Tajana Tomoković, 26. 10. 2020.

PŠ Razbojište, 15.10.2020.

Listopad je mjesec kada nam jesenji vjetar nosi obojano lišće s ogoljenog drveća, a ulicama miris pečenog kestenja i pečenog kruha iz obližnjih pekara.

Svake godine ugodan miris pečenih kolača i kruha širio se našom školom. Ove godine zbog iznimne situacije miris se nije osjetio, ali su Dani kruha itekako lijepo obilježeni u našoj školi.

Naša dva „balončića“ škole odvojeno su u svojim učionicama različitim aktivnostima pridonijeli da pokažu svoje znanje i sposobnosti kako bi na najbolji način obilježili ove dane.

Učenici 2. i 4. razreda su na početku Integriranog dana pogledali edukativni film „Od zrna do kruha“, istraživali izreke o kruhu i žitaricama, crtali strip, pjevali o pekaru, rješavali križaljke i osmosmjerke, te slikali kruh rješavajući likovni problem kompozicije i nijansi boja.

Učenici 2. razreda Ivana i Gabrijel prezentirali su svoje zadaće o receptima za kruh i što se sve može napraviti od kruha. Na kraju su s vjeroučiteljicom izrađivali od kolaž papira klasja žita.

Obilježavanje Dana kruha učenici 1. i 3. razreda započeli su čitanjem prigodnog igrokaza „Domaći kruh“ i pjesmice „Kruh“. Nakon toga učenici 1. razreda su slaganjem sličica stvarali priču „Od sjemenke pšenice do vrućeg kruha u ruci“ pri čemu su morali primijeniti znanje nastavnih sadržaja PID. Treći razred je istraživačkim radom želio saznati što više o svim vrstama sjemenki koje se mogu samljeti u brašno i napraviti kruh, te koje se vrste brašna koriste u pojedinim zemljama Europe.

Izrađivali smo male pekare od papira i vune, rješavali osmosmjerke i križaljke. S vjeroučiteljicom su izrađivali klasja žita i ukusne mafine kojim su pokazali svoje umijeće rada s papirom.

Dan je začinio naš kuhar Ivan koji nam je donio ukusno integralno pecivo sa sjemenkama, a mi smo na kraju sve svoje aktivnosti posložili u jedan mali slikoviti video (u priloženim dokumentima) koji će nam u budućnosti biti dokaz da nam nijedna situacija ne može biti prepreka za naš uspješan i lijep rad.

Učenici i učiteljice PŠ Razbojište

Ljubica Đurić i Silvana Šarić