Maškare 2021.

Autor: Tajana Tomoković, 20. 2. 2021.

Maškare se tradicionalno obilježavaju u našoj školi svake godine. Veselih maski i radosti nije nedostajalo iako je maskenbal svaki razred u svojoj učionici imao na svoj način.

PŠ Razbojište, 15. 2. 2021.

U našoj školi ovog ponedjeljka obilježene su maškare, poklade, pust… kako gat ko zove. Dan kada svi postanemo ono što želimo.

Dan kada nas obuzme ludovanje u kostimima koje smo sami osmislili, koje su nam mama I baka sašili I koje smo jednostavno kupili želeći se u njima dobro osjećati I biti netko drugi.

Kako  u ove godine otkazane sve seoske svečanosti vezane uz obilježavanje toga dana zbog epidemioloških mjera, ludovanje u kostimima održane je u našim učionicama.

I tako su naša dva “balončića” zaposjeli kauboji I indijanci, princeze, vještice, vojnici, lovci, medvjedi I neki čudni likovi. Maštovito maskirani odradili smo mnoge aktivnosti kojima smo potaknuli učenike na razmišljanje o vrednotama održvanja starih običaja našeg kraja.

Čitali smo zanimljive pjesme I price, izrađivali maske likova iz bajke “Crvenkapica”, slikali afričke tradicionalne maske, pjevali pokladne pjesme I jeli krofne koje  nam je donio kuhar Ivan.

“Balončić” 2. I 4. Razreda sudjelovao je u projektu „Pusni običaji naših krajeva” u kojem su istraživali o pokladnim običajima našeg sela. Više o projektu pogledajte ovdje.

U istraživanju su im pomogli roditelji i članovi udruge „Ancikredla“. Starim fotografijama pokladnih svečanosti i odjeveni u narodne nošnje na lijep način su projektnim partnerima predstavili običaje našeg kraja.

Učenici i učiteljice PŠ Razbojište

Silvana Šarić i Ljubica Đurić

Učenici 3. razreda PŠ Budimci i učitelj Ivan Ferenčak pripremili su priredbu koji možete vidjeti ovdje.

4. razred MŠ Podgorač i učiteljica Nada Vulić

1. razred MŠ Podgorač i učiteljica Milica Ivančić

U ponedjeljak, 15.veljače, u 1. razred u Podgoraču ušetali su vojnici, policajci, gusari, biljke mesožderi, princeze i anđeli, stari djedovi, mačke... Učenici i roditelji pokazali su svoju kreativnost u izradi maski, a za poštivanje epidemioloških mjera pobrinula se sestra Koviljka. Veselje i oduševljenje nije se krilo čitavoga dana. Šarenilo se, plesalo se, plašilo se, mijaukalo se. Na satu razrednika i častilo se! Kad bi barem maskenbal bio svaki drugi dan...

3. razred MŠ Podgorač i učiteljica Suzana Hardi

MAŠKARE 2021. U PŠ STIPANOVCIMA

Pod motom STIGLO VRIJEME PLESA, PJESME, ŠALA, STIGLO VRIJEME KARNEVALA obilježili smo najveselije doba u godini, vrijeme maškara. Veljača je inače najkraći, no ujedno I najuzbudljiviji mjesec u godini. To je vrijeme u godini kada možeš makar na jedan dan postati netko drugi.

Ove godine učenici 2./4. Razreda PŠ Stpanovci posebno su se veselili obilježavanju ovako važnog dana u godini. Taj dan nastavu smo imali pod maskama, a cijeli dan posvetili smo veselim aktivnostima pod maskama. Cijeli dan smo znatiželjno promatrali maskirane osobe u našoj školi te nismo baš uvijek uspijeli otkriti pravo lice naših maškara. Vrijeme smo proveli uz puno kretivnih aktivnosti i na satu likovne kulture. Svaki učenik je izradio i svoju NAJ MASKU, zatim smo pisali zanimljive ŠALE I POŠALICE, a naše aktivnosti su kulminirale PLESOM I PJESMOM, baš kako to i priliči u ovo doba godine.  Nakon vrućeg GLAZBENOG STOLCA, napravili smo I IZBOR NAJMASKE. Nagradili smo samo one koji su ove godine bili najmaštovitiji, najoriginalniji I najkreativniji. Na kraju smo se svi osladili toplim krofnama.

Učiteljica: Monika Mužar - Kos