Europski dan jezika u Našicama i Podgoraču

Autor: Tajana Tomoković, 27. 9. 2023.

Tradicionalno rujansko obilježavanje Europskog dana jezika ove školske godina obogaćeno je novim aktivnostima. Učenici i učiteljice stranih jezika rado su prihvatile pozivnicu Srednje škole Isidora Kršnjavog Našice,  pod vodstvom  profesorica Mirele Rukavine Sabo i Snježane Krištofik Juranić, za sudjelovanje na 22.obljetnici Europskog dana jezika na državnoj razini. Brojne radionice, aktivnosti i interaktivna predavanja okupile su veliki broj škola, učenika i učitelja 23.9.2023. od 9 do 12 sati u veliko predvorje SŠ Isidora Kršnjavog u Našice.

Naša škola predstavila se različitim aktivnostima, za učenike posjetitelje, te velikom izložbom radova. Aktivnosti naše škole bile su  Language quest, Memory, Alltägliche Germanismen, Maltwettbewerb te su namijenjene većinom učenicima osnovnih škola.  Učenici su uz pomoć QR kodova postavljenim u prostoru škole te putem mobilnih uređaja otkrivali tajnu kodiranu poruku, iskušali svoje vještine u igri memory, osvještavali i pridruživali su germanizme koje susreću u svakodnevici s slikovnim predlošcima, primjenjivali su svoja znanja njemačkog jezika kako bi pravilno prema zadanim odrednicama obojili sliku.

Izložba radova pod nazivom Bogatstvo jezika u izrekama sadrži izreke, citate i motivirajuće izraze na tri jezika (hrvatski, njemački i engleski jezik) te vrlo kreativne ilustracije koje su učenici oslikavali rukom. Ilustracije i prijevodi pokazali su bogatstvo jezika te poučili učenike kako je važno uočavati  prenesena značenja i pouke koje izreke donose.

Obilježavanje Europskog dana jezika nastavljeno je 25.9.2023. u prostorima Matične škole Hinka Juhna Podgorač gdje su svi učenici predmetne nastave zajednički gledali video u kojem su saznali zanimljive informacije o Europskom dan jezika. Izložba učeničkih radova Bogatstvo jezika u izrekama postavljena je u učionicama škole te su ju svi učenici u mogućnosti pogledati. Po nekoliko učenika predstavnika svakog razreda prezentiralo je svoje radove uz pojašnjenje i njihovo shvaćanje prenesenog značenja izreke ili citata. Svi učenički radovi objedinjeni su u virtualnu Wakelet izložbu.  Aktivnosti su završene  velikim kvizom znanja o europskih jezicima, a izravno sudjelovanje imali su predstavnici svakog razreda. U konkurenciji 9 razreda predmetne nastave pobjedu je odnio 6.c kojeg su predstavljali Zvonimir Vračarić, Domagoj Marinković i Tihana Pelin.

Učiteljice : Tajana Tomoković, Jelena Subjak, Martina Jantoš i Jelena Baričević Momčilović