Tag der deutschen Einheit - obilježili smo Dan njemačkog jedinstva

Autor: Tajana Tomoković, 3. 10. 2023.

Učenice i učenici 5.-8. razreda koji pohađaju nastavu izbornog predmeta njemačkog jezika zajedno su sa svojim učiteljicama Tajanom Tomoković i Martinom Jantoš sudjelovali na skupu učenika i učiteljica osnovnih škola našičkog područja  kako bi  obilježili Dan njemačkog jedinstva („Tag der deutschen Einheit“).  Glavna organizatorica susreta, učiteljica njemačkog jezika, Kristina Mihalčić, ugostila je četiri škole u OŠ J.J.Strossmayera u Đurđenovcu.

Ovaj dan, kako sam naziv kaže, obilježava trenutak ujedinjenja zapadne i istočne Njemačke 1990.godine. Cilj ovog skupa je osvješćivanje učenika o povijesnom značenju dana ujedinjenja, komunikacija na njemačkom jeziku, primjena vještina stečenih tijekom nastave njemačkog jezika, osvješćivanje činjenice da svi mogu i trebaju znati pobijediti u igri, ali i izgubiti, kao i promocija nastave, te  buđenje motivacije kod učenika za njemački jezik kao sredstvo komunikacije u suvremenoj Europi.

Skup je započeo u 13 sati slušanjem njemačke himne „Das Lied der Deutschen“, pozdravnim govorom voditeljice susreta, učiteljice Kristine Mihalčić, nakon čega je uslijedilo kratko predstavljanje škola i prezentacije učenika na temu iz kulture i civilizacije Njemačke (Njemačke savezne pokrajine, glavni grad Njemačke- Berlin, Najveći gradovi Njemačke i Njemačke slastice). Nakon teorijskog dijela uslijedio je praktični dio u kojem su učenice i učenici pokazali svoje jezične sposobnosti: govorenje (jezične brzalice), čitanje (lijepljenje naljepnica sa nazivima dijelova tijela na točno mjesto), slušanje (odabiranje odjevnih predmeta prema naredbama partnera), pisanje  (prepisivanje određenih složenica na njemačkom jeziku). Učenica naše škole, Petra Humplik, osvojila je prvo mjesto u govorenju brzalica. Učenici su nakon svake igre dobili prigodne nagrade promotora. Skup je trajao do 14,30 kada smo se nakon kratke zakuske puni dojmova o ovom zanimljivom i poučnom druženju zaputili prema našoj školi. Zahvaljujemo se našem načelniku, gospodinu Goranu Đaniću, na ustupljenom prijevozu vozilom DVD-a Podgorač, te se veselimo narednim druženjima ovakve vrste!

Učiteljice njemačkog jezika:

Tajana Tomoković i Martina Jantoš