Dan jabuka

Autor: Tajana Tomoković, 21. 10. 2023.

Jabuka se smatra jednom od najzdravijih voćnih vrsta pa zato i ne čudi što nosi naziv “kraljica voća”, a 20. listopada je određen kao Svjetski dan jabuka. Učenici razredne nastave obilježili su ovaj dan, a kako drugačije nego uz jabuke.

Dan jabuka u PŠ Poganovci

20. listopada obilježili smo Dan jabuka. U školu smo došli noseći  svatko po jednu jabuku, kraljicu voća.

Istraživali smo kojoj sorti pripadaju naše jabuke, degustirali ih i opisivali. Istraživali smo i koje su koristi od jabuke pa smo tako saznali da je jabuka dobra za zdrav san i za očuvanje zubi te da je dobro sredstvo protiv kroničnog umora, grlobolje, prehlade, glavobolje i migrene. Rješavali smo i različite zadatke riječima s jabukama i proizvodima od jabuka. Najzanimljivija i iščekivana  aktivnost bila je pravljenje savijače od jabuka. I dok se savijača pekla, slijedilo je kreativno izražavanje. Učenici su crtali i slikali jabuke rješavajući različite likovne probleme i pisali činkvine.

Na kraju smo uredili razredni pano i zasladili se savijačom koja je, zato jer smo je sami napravili,  bila izuzetnog okusa i neodoljivog mirisa.

Učiteljica Goranka Sarka

Dani jabuka u PŠ Razbojište

Razbojište, 20.10.2023.

Dozrele jabuke na našim stablima, onako mirisne i različitih boja, najavile su dolazak jeseni u punom smislu riječi. Jesen je ove godine iznenadila svojim babljim ljetom i neumornom sunčevom toplinom. Prekrasni topli dani namamili su nas u obližnji voćnjak iza naše škole.

Na obližnjem stablu jabuke njeni crvenozlaćani plodovi začas su se našli u našim ručicama. Brzo smo napunili košaricu i s njom krenuli u razred.

Dan je jabuka, a ubrane jabuke bile su glavni izvor svih aktivnosti kojima smo željeli obilježiti taj dan. Dolaskom u razred pretraživanjem na internetskim stranicama saznali smo koju vrstu jabuke smo ubrali. Jabuke su pripadale staroj vrsti pod imenom Boskop.

Poslije istraživačkog rada pomoću kojeg smo saznali mnogo o vrstama i uzgoju jabuka na satu HJ čitali smo pjesme i igrokaze o JABUKAMA, a na satu LK učenici 2.razreda oblikovali  su jabuku pomoću kolaž papira (boja, ritam mrlja).

Planom INA Domaćinstva zadatak nam je bio od naših jabuka napraviti kolač i skuhati kompot. Mama Kristina Savić ispekla nam je pitu od jabuka, a za kompot smo sami zasukali rukave i uspješno ga skuhali na našoj razrednoj peći. Složnim radom našom učionicom brzo se proširio miris kuhanih jabuka i klinčića koji su sastavni dio kompota.

Dok nam se kompot kuhao mi smo se zasladili nasjeckanim jabukama koje smo umakali u med. Neki učenici su prvi put kušali ovu poslasticu i bili su oduševljeni.

Pita, kompot i jabuke u medu brzo su nestali! Prepunih stomačića s okusom poslastica koje smo kušali zadovoljno smo otišli kući prepričavajući dan čija je tema bila – JABUKA!

Učiteljica Silvana Šarić

Dan jabuka u 1. razredu u Podgoraču

Prvi razred Matične škole Dane jabuka obilježio je likovnom radionicom. Učenici su otisnuli jabuke te prikladno ukrasili pano. Za Dan jabuka mame su ispekle pite i štrudle s jabukama kojima su se djeca sladila pod velikim odmorom.

Učiteljica Sofija Hendrih

Učenici 2. razreda obilježili su Dan jabuka

Učenici 2. razreda MŠ i ove su godine brojnim zanimljivim aktivnostima obilježili Dan jabuka. Ove smo godine, zajedno s 1., 3. i 4. razredom  održali integrirani dan u kojemu smo obilježili Dan jabuka i Dane zahvalnosti za plodove zemlje. Učenici su u školu, osim pekarskih proizvoda, donijeli jabuke te kolače s jabukama. Pekarske proizvode i kolače s jabukama pakirali smo i nosili našim umirovljenicima koji žive u Podgoraču.

Na satu Likovne kulture, po uzoru na umjetnika Romera Britta, u sklopu eTwinning projekta U svijetu likovnih umjetnika 5 crtali smo jabuke na kojima je vidljiv kontrast kromatsko-akromatsko. Tijekom cijeloga dana, učenici su uživali u okusima različitih jabuka koje su donijeli u školu.

učiteljica Suzana Hardi