Prva sjednica Vijeća učenika

Autor: Tajana Tomoković, 23. 10. 2023.

U petak, 13. listopada 2023. godine, u školskoj knjižnici održana je sjednica Vijeća učenika. Na sjednici su bili prisutni predstavnici svih razreda predmetne i razredne nastave, a učenici predstavnici područnih škola na sjednicu su se pridružili putem video poziva. Također, na sjednici su sudjelovale ravnateljica, pedagoginja, psihologinja, računovotkinja i knjižničarka.

Na prvoj sjednici Vijeća učenika u 2023./2024. godini psihologinja je pozdravila sve prisutne, najavila dnevni red te utvrdila nazočnost učenika. Učenicima su se predstavile ravnateljica, računovotkinja i pedagoginja. Učenici predstavnici svakog razreda zatim su se predstavili na način da su se predstavili drugima tako što su rekli nešto više o sebi tj. što vole.

Nakon upoznavanja, učenici su izabrali predsjednika i zamjenika predsjednika. Predloženi učenik Luka Balentić (8.b) jednoglasno je izabran za predsjednika sa 6 glasova, dok je na funkciji zamjenika predsjednika odabrana Tihana Pelin (6.c).

Psihologinja je upoznala učenike sa Školskim kurikulumom i Godišnjim planom i programom, Pravilnikom o vrednovanju i ocjenjivanju, Pravilnikom o pedagoškim mjerama te je pojasnila i funkciju vijeća učenika (priprema i daje prijedloge tijelima škole o pitanjima važnim za učenike, njihov rad i rezultate obrazovanja, predlaže mjere poboljšanja uvjeta u školi, predlaže osnivanje učeničkih klubova, surađuje kod donošenja kućnog reda, obavlja i druge poslove određene ovim statutom i drugim općim aktima).

Učenici su dali svoje prijedloge za poboljšanje Kućnog reda. Naveli su glavne teškoće s kojima se suočavaju na školskim hodnicima. Pozvani su s učenicima na satu razrednika podijeliti teškoće i pronaći načine njihovih otklanjanja.

Učenike je računovotkinja Monika Pašti upoznala s glavnim postavkama Sheme voća i načina funkcioniranja kuhinje tj. zdrave prehrane. Potaknula ih je da podijele svoje ideje o zdravom obroku i da na satovima razrednika napišu popis onoga što bi voljeli jesti tijekom obroka.

Na kraju sjednice psihologinja je pitala učenike imaju li kakvih prijedloga ili ideja. Potaknula je učenike da sami iniciraju aktivnosti Vijeća učenika, a Škola će podržati sve njihove prijedloge. Učenicima je na kraju pedagoginja iznijela viziju o osnivanju Učeničke zadruge i najavljene aktivnosti.

Uz slatke zalogaje i druženje, završila je i prva sjednica vijeća učenika. Ravnateljica je pozdravila sve ideje učenika i zahvalila im se na prisustvovanju, svim idejama poboljšanja te ih je podsjetila na zajedništvo i suradnju učenika i svih učitelja za korist svih u našoj školi.

Psihologinja Zrinka Fišer